لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

ناآرامی در زندان‌های ایران به زندان عادل‌آباد شیراز هم کشیده شد


در پی ناآرامی‌های اخیر در زندان‌های ایران، گزارش‌های رسمی حاکی از ناآرامی در زندان عادل آباد شیراز و مصدوم شدن ۱۴ نفر از زندانیان است.

رسانه‌های داخل ایران بامداد دوشنبه ۱۱ فروردین ماه از وقوع ناآرامی در زندان عادل آباد شیراز خبر دادند و تصاویری نیز در شبکه های اجتماعی منتشر شد که حضور پر رنگ ماموران را در پشت درهای این زندان نشان می داد.

در برخی از تصاویر نیز صدای تیراندازی در این زندن شنیده می شد.

با انتشار این تصاویر در شبکه های اجتماعی، کاظم موسوی رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد که «ناآرامی در زندان عادل آباد شیراز» در شامگاه دوشنبه و در دو بند از زندان رخ داده است.

او همچنین زندانیان این دو بند را «زندانیان با جرائم خشن و خاص» اعلام کرد که «مشمول هیچ گونه تسهیلات نمی شوند.»

این مقام قضایی همچنین گفت که «هیچ‌گونه آسیبی به زندانیان و نیروهای حفاظتی و انتظامی وارد نشده و اقدام به فراری در پی این حادثه گزارش نشده است.»

اما از سوی دیگر حیدر آسیایی دادستان عمومی و انقلاب شیراز از «مصدومیت جزئی» ۱۴ نفر خبر داد و این بار اعلام شد که نا آرامی «در سه بند زندان» رخ داد که همان زمان با ورود «ماموران حفاظتی و نیروهای یگان ویژه» کنترل شد.

خبرگزاری ایرنا گزارش داد که برخی شاهدان عینی اظهار کردند شامگاه یکشنبه، صدای شلیک از برج‌های نگهبانی و پشت بام زندان عادل‌آباد شیراز را شنیده‌اند.

پیش از این نیز ناآرامی هایی در زندان‌های الیگودرز، تبریز، سقز و همدان گزارش شده بود.نگرانی از وضعیت بهداشتی بندهای این زندان‌ها علت وقوع این ناآرامی اعلام شده است.

در زندان سقز پس از وقوع ناآرامی ۷۴زندانی به خاطر نگرانی از شیوع کرونا از زندان فرار کرده بودند که مقامات قضایی اعلام کردند ۱۰ نفر از این افراد دستگیر و ۲نفر نیز خود تسلیم شده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

با این حال تعداد زیادی از زندانیان در زندان‌های مختلف ایران از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی که محکومیت آنها بیشتر از ۵ سال است کماکان در زندان‌های ایران در بازداشت به‌سر می‌برند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG