لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

شیوع کرونا در زندان‌های ایران و مشکلات زندانیان و خانواده‌های آنها؛ جمهوری اسلامی زندانیان سیاسی عقیدتی را آزاد نکرده است


نمایی از ورودی زندان قرچک ورامین که مقامات آن را ندامتگاه شهر‌ری می‌نامند
نمایی از ورودی زندان قرچک ورامین که مقامات آن را ندامتگاه شهر‌ری می‌نامند

تعداد زیادی از زندانیان در زندان‌های مختلف ایران، از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی که محکومیت آنها بیشتر از ۵ سال است، کماکان در زندان‌های ایران در بازداشت به‌ سر می‌برند و با وجود گسترش ویروس کرونا در زندان‌های ایران و ابتلای برخی از زندانیان به ویروس کرونا از حق داشتن مرخصی کوتاه مدت و یا آزادی مشروط برخوردار نیستند.

بهفر لاله زاری،‌ کنشگر سیاسی و زندانی سیاسی سابق، روز چهارشنبه ۲۷ فروردین در گفتگوی اختصاصی خود با صدای آمریکا با اشاره به مشکلات پیش آمده برای زندانیان با شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران گفت که نبود و یا کمبود محصولات بهداشتی و درمانی، ازدحام جمعیت در زندان‌های ایران، کمبود دارو، و جیره‌های غذایی که اکثرا قابل مصرف نیستند از جمله مشکلات داخل زندان است که از گذشته همراه زندانیان بوده و در حال حاضر نیز با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در زندان‌های ایران این مشکلات چندین برابر شده است.

اما در آن سوی دیوارهای زندان مشکلات دو چندانی برای خانواده‌های زندانیان ایجاد شده است. از طرفی خانواده‌ها نسبت به سلامت زندانیان نگرانند و از سوی دیگر ملاقات در این شرایط ریسک بهداشتی بالایی دارد.

«بهفر لاله‌زاری» در کنار همسر خود «رضوان احمدخانبیگی» زندانی سیاسی در ایران
«بهفر لاله‌زاری» در کنار همسر خود «رضوان احمدخانبیگی» زندانی سیاسی در ایران

این زندانی سیاسی سابق که همسرش در حال حاضر زندانی است به صدای آمریکا می‌گوید، ملاقات‌های هفتگی خطر ابتلای خانواده زندانیان به این ویروس خطرناک را بیشتر کرده است؛‌ ملاقات‌هایی که به صورت کابینی برگزاری می‌شود و خانواده زندانیان زیادی از جمله خانواده برخی از زندانیان سیاسی و عقیدتی مجبور هستند در چنین شرایط بغرنجی برای ملاقات با عزیزان خود مسیر طولانی را طی کنند و با قرار گرفتن در ازدحامی که مقابل زندان در روز ملاقات ایجاد می‌شود خود را در خطر ابتلا به این ویروس قرار ‌دهند تا بتوانند برای لحظه‌ای هر چند کوتاه با زندانیان ملاقات داشته باشند.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده نیز اعلام کرده است که «قوه قضائیه همچنان جلو آزادی زندانیان سیاسی را گرفته» و در حال حاضر خانواده‌های زیادی با وجود خطر ابتلا به ویروس کرونا، میان سالن ملاقات، دادستانی و خانه‌های خود سرگردان هستند.

از سوی دیگر بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه بهایی در سازمان ملل متحد در نیویورک، در مصاحبه ای با بخش فارسی صدای آمریکا خبر داد که حدود ۵۰ تا ۱۰۰ ایرانی بهایی در زندان‌های شلوغ و غیربهداشتی ایران همچنان در حبس هستند.

بهفر لاله زاری همچنین در گفتگوی خود با صدای آمریکا، به بخشنامه جدید ابراهیم رئیسی،‌ رئیس قوه قضائیه که اوایل اسفند ماه گذشته در رابطه با آزادی موقت برخی از زندانیان محکوم به حبس صادر شده بود نیز واکنش نشان داد و گفت، وقتی قوه قضائیه با شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها و خطرات پیشروی زندانیان بخشنامه جدیدی را برای عفو مشروط و یا اهدای مرخصی به زندانیان صادر می‌کند، تفاوت و تمایز گذاشتن و یا ارزش گذاری بین جان افراد با روح قوانین مخالف است.

براساس آمار رسمی، شمار جانباختگان کرونا در ایران به ۴۷۷۷ نفر و آمار مبتلایان نیز به ۷۶۳۸۹ نفر گزارش شده است. بنابر این گزارش در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و در این مدت ۹۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که آمارهای رسمی کشورهای ایران، چین، و روسیه قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

در همین حال یک مقام سازمان بهداشت جهانی نیز گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG