لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

عفو بین‌الملل خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران شد


نمایی از ورودی زندان قرچک ورامین که مقامات آن را ندامتگاه شهر‌ری می‌نامند
نمایی از ورودی زندان قرچک ورامین که مقامات آن را ندامتگاه شهر‌ری می‌نامند

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به خبر اعطای عفو به محکومان جرایم «امنیتی» با محکومیت حبس ۵ سال یا كمتر در پی شیوع ویروس کرونا در ایران،‌ خواستار آزادی فوری زندانیان عقیدتی از زندان‌های ایران شد.

سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه ۲۸ اسفند با انتشار این بیانیه و ضمن اشاره به این مسئله که این زندانیان از ابتدا نیز نباید زندانی می‌شدند، اعلام کرده است که بسیاری از این افراد، از جمله مدافعان حقوق بشر و زندانیانی که در اعتراضات دی و آبان ماه بازداشت شده‌اند، در زمره افرادی هستند که مشمول قرار آزادی نشده‌اند و مقامات جمهوری اسلامی تا آزادی تمام زندانیان عقیدتی فاصله زیادی دارند.

به گفته این نهاد حقوق بشری،‌ بسیاری از افرادی که مقامات جمهوری اسلامی آنها را زندانی عقیدتی می‌نامند در واقع همان افرادی هستند که به دلایل سیاسی بازداشت و محکوم شده‌اند.

سازمان عفو بین الملل همچنین در بیانیه خود با اشاره به این که هیچ انسانی نباید به دلیل استفاده مسالمت آمیز از حقوق انسانی‌اش بازداشت و مجبور به تحمل حتی یک روز زندان شود، از مقامات ایران خواست همه زندانیان عقیدتی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

روز چهارشنبه ۷ اسفند ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، با صدور بخشنامه تازه‌ای، با رعایت برخی شرایط دستور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس را صادر کرد؛ بخشنامه‌ای که در یکی از مفاد آن آمده است که آن دسته از زندانیان سیاسی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به تحمل بیش از ۵ سال زندان محکوم شده‌اند «از اعزام به مرخصی مستثنی هستند.» این در حالی است که اغلب زندانیان سیاسی با اتهام عنوان شده دارای محکومیت‌های بالای ۵ سال هستند.

از سوی دیگر، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند اعلام کرد که، قوه قضائیه «بیش از ۵۰ درصد از زندانیان امنیتی» را با بخشنامه رئیس قوه قضائیه به مرخصی اعزام کرده است،‌ این در حالی است که برخی از زندانیان سیاسی و امنیتی در زندان‌های مختلف ایران از روز دوشنبه ۲۶ اسفند به دلیل ممانعت با درخواست آزادی موقت و یا اهدای مرخصی از سوی مقامات دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG