لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

سام رجبی‌، فعال محیط زیست زندانی با وجود مشکوک بودن به کرونا از بیمارستان به زندان بازگردانده شد


سام رجبی، فعال محیط زیست
سام رجبی، فعال محیط زیست

سام رجبی، یکی از فعالان محیط زیست زندانی که به دلیل مشکوک بودن به ویروس کرونا به بیمارستان منتقل شده بود، به زندان اوین بازگردانده شد.

کتایون رجبی،‌ خواهر این فعال محیط زیست زندانی، روز چهارشنبه ۲۸ اسفند با انتشار متنی در توئیتر خود اعلام کرده است که جواب آزمایش‌های سام رجبی که با علائم ابتلا به ویروس کرونا به بیمارستان منتقل شده بود منفی اعلام شده و این فعال محیط زیست پس از تشخیص پزشکان به بیماری آنفولانزا بار دیگر به زندان اوین منتقل شده است.

پیشتر برخی از خبرگزاری‌های حقوق بشری اعلام کرده بودند که این فعال محیط زیست زندانی که از بیماری ریوی نیز رنج می‌برد در پی بروز علائمی همچون سرفه، تب، و سردرد به بهداری زندان اوین مراجعه و به دلیل مشکوک بودن به ویروس کرونا به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شده است.

روز چهارشنبه ۷ اسفند ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، با صدور بخشنامه تازه‌ای، با رعایت برخی شرایط دستور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس را صادر کرد؛ بخشنامه‌ای که در یکی از مفاد آن آمده است که آن دسته از زندانیان سیاسی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به تحمل بیش از ۵ سال زندان محکوم شده‌اند «از اعزام به مرخصی مستثنی هستند.» این در حالی است که اغلب زندانیان سیاسی با اتهام عنوان شده دارای محکومیت‌های بالای ۵ سال هستند.

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند اعلام کرد که، قوه قضائیه «بیش از ۵۰ درصد از زندانیان امنیتی» را با بخشنامه رئیس قوه قضائیه به مرخصی اعزام کرده است،‌ این در حالی است که برخی از زندانیان سیاسی و امنیتی در زندان‌های مختلف ایران از روز دوشنبه ۲۶ اسفند به دلیل ممانعت با درخواست آزادی موقت و یا اهدای مرخصی از سوی مقامات دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

سام رجبی یکی از هشت فعال محیط زیستی است که بیش از دو سال پیش به اتهام جاسوسی توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن به اتهام جاسوسی به ۶ سال زندان محکوم شد و صدور این حکم واکنش برخی از سازمان‌های حقوق بشری و وزارت خارجه آمریکا را به همراه داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG