لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

درخواست عفو بین‌الملل از مردم ایران برای ارسال اسناد و مدارک کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه


اعتراضات آبان ماه در کرمانشاه
اعتراضات آبان ماه در کرمانشاه

سازمان عفو بین الملل از خانواده‌های قربانیان اعتراضات آبان ماه خواست برای ثبت موارد نقض حقوق بشر و دادخواهی، گواهی فوت کشته‌شدگان را برای این نهاد ارسال کنند.

این نهاد حقوق بشری روز چهارشنبه ۲ بهمن با انتشار پست و تصویری از گواهی فوت یکی از کشته شدگان اعتراضات آبان ماه در کانال تگرامی خود اعلام کرد که، مقامات جمهوری اسلامی در گواهی‌های فوت کشته‌شدگان علت مرگ را یکی از موارد «متلاشی شدن جمجمه»، «له شدگی بافت مغز»، «پارگی قلب »، «پارگی احشاء و قفسه صدری»، «خونریزی داخلی» و «عملکرد وسائل جنگی در خارج از جنگ» عنوان کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل از خانواده‌های جانباختگان و سایر کسانی که دسترسی به این گواهی‌ها دارند خواست با ارسال این اسناد و مدارک، این سازمان را در روند دادخواهی و پیگیری حقوقی عاملان و آمران کشتار همیاری کنند.

عفو بین‌الملل ارسال این مدارک را کمک موثری برای اثبات جنایات جمهوری اسلامی دانسته و اعلام کرده است که این اسناد و مدارک رسمی از جمله مهمترین ادله‌ای است که اثبات می‌کند نیروهای امنیتی، بخش‌های حیاتی بدن معترضان را، به قصد کشتن، هدف گلوله قرار داده‌اند.

این نهاد همچنین با اعلام اینکه هویت تماس گیرندگان را محفوظ نگه خواهد داشت شماره تماسی را در واتس‌اپ و تلگرام برای اطلاع رسانی اعلام کرده است:

۰۰۴۴-۷۹۶-۱۴۲-۱۵-۶۵

سازمان عفو بین الملل پیشتر نیز در بیانیه‌‎ای اعلام کرده بود که بسیاری از معترضان در اعتراضات آبان توسط گلوله‌های ساچمه‌ای فلزی یا پلاستیکی آسیب دیده‌اند و از مردم و معترضان خواست که اگر اطلاعاتی در این زمینه دارند برای ثبت موارد نقض حقوق بشر، عکس‌ها و ویدئوهای خود را از گلوله‌ها و جراحت‌های ناشی از آنها به این نهاد حقوق بشری ارسال نمایند.

این نهاد حقوق بشری پیشتر توانست با دریافت گزارش‌هایی، آمار اولیه از کشتار معترضان در اعتراضات آبان ماه را ارائه دهد؛ به گزارش سازمان عفو بین الملل آمار کشته شدگان اعتراضات در ایران بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه ۳۰۴ نفر است که در بین کشته شدگان ۱۲ کودک نیز وجود دارد.

این آمار در حالی از سوی سازمان عفو بین‌الملل منتشر شده است که پیش از این برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته بود که از آغاز اعتراضات ایران شاید ۱۰۰۰ نفر کشته شده باشند؛ ولی رژیم ایران اجازه اطلاع‌رسانی دقیق نمی‌دهد.

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز روز سه‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به برخوردها دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: «این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.»

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG