لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

سازمان عفو بین ‌الملل خواهان آزادی یاسمن آریانی شد


پوستری از سازمان عفو بین الملل با تصویری از یاسمن آریانی فعال مدنی زندانی
پوستری از سازمان عفو بین الملل با تصویری از یاسمن آریانی فعال مدنی زندانی

سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوانی، خواهان اقدام فوری در خصوص آزادی بی قید و شرط «یاسمن آریانی» فعال مدنی زندانی در ایران شد.

سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه ۱۵ آبان با انتشار این فراخوان در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که این فعال مدنی در پی تلاش برای لغو حجاب اجباری به ۱۶ سال زندان محکوم شده و مجازات او بخشی از سرکوب گسترده زنانی است که علیه قانون تبعیض‌آمیز حجاب اجباری تلاش می‌کنند.

در این فراخوان آمده است که، مقامات جمهوری اسلامی نباید این اجازه را داشته باشند بهترین سال‌های زندگی یاسمن را، برای اینکه باور دارد زنان باید در انتخاب پوشش آزاد باشند، از او بگیرند.

این سازمان حقوق بشری از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا می‌خواهد با امضا کردن این فراخوان این نهاد را در آزادی یاسمن آریانی، فعال مدنی و بازیگر تئاتر همراهی کنند و از مقامات ایران بخواهند او را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

یاسمن آریانی روز چهارشنبه ۲۱ فروردین توسط ماموران نیروی انتظامی در منزل پدری خود بازداشت و تنها یک روز پس از بازداشت او مادرش منیره عربشاهی نیز دستگیر و روانه زندان شد.

حدود ۱۶ روز پس از بازداشت خانم آریانی و مادرش، مژگان کشاورز فعال مدنی و از معترضان به حجاب اجباری نیز روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت در مقابل چشمان دختر ۹ ساله‌اش، توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل شخصی خود بازداشت شد.

بر اساس اطلاعات موجود، دلیل بازداشت این سه تن بزرگداشت روز جهانی زن با اهدای گل به زنان در متروی تهران بوده است.

این سه فعال مدنی نزدیک به چهار ماه پس از بازداشت از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» هر کدام به ۱۶ سال زندان محکوم شده‌اند که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۰ سال از این حکم برای هر یک از آنها به عنوان اشد مجازات قابل اجرا خواهد بود.

سازمان عفو بین الملل در بخش دیگری از این فراخوان بار دیگر از مردم و فعالان حقوق بشر می‌خواهد که با امضا کرد این فراخوان؛ از مقامات ایران بخواهند که فورا و بدون قید و شرط تمام مدافعان حقوق زنان را که به خاطر اعتراض مسالمت‌آمیز به حجاب اجباری در زندان هستند، آزاد کنند.

خرداد ماه سال جاری این نهاد حقوق بشری با انتشار گزارشی، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره کرده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG