لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

گزارش عفو بین الملل از شرایط «آزار دهنده» حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان ایرانی


یکی از دختران خیابان انقلاب
یکی از دختران خیابان انقلاب

سازمان عفو بین الملل در گزارشی به مشکلات زنان ایرانی برای رویارویی با حجاب اجباری و برخورد مجرمانه با زنانی که روسری خود را بر می‌دارند اشاره کرده است.

در این گزارش که سه شنبه ۷ خرداد در وبسایت این سازمان مدافع حقوق بشر منتشر شده است، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره شده است.

عفو بین الملل در این گزارش به جنبش اعتراض نمادین دختران خیابان انقلاب به حجاب اجباری در دی ماه سال ۹۶ اشاره کرده و آورده است که این جنبش به مرور فراگیر شد و حتی برخی مردان نیز به این حرکت اعتراضی پیوستند.

در این گزارش یادآوری شده است که جنبش اعتراض حجاب اجباری واکنش دستگاه‌های قضایی و امنیتی را در پی داشت و از آن هنگام تا کنون ۴۸ نفر در ارتباط با آن بازداشت شده اند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین به بازداشت گروهی از فعالان حقوق زنان و مدافعان معترضان به حجاب اجباری از جمله نسرین ستوده، رضا خندان، فرهاد میثمی و یاسمن آریانی، و احکام زندان علیه آنها اشاره کرده است.

این سازمان در پایان از همه خواسته است تا در حمایت از فعالان مخالف حجاب اجباری زنان ایرانی پیامی را خطاب به رهبر جمهوری اسلامی در توئیتر به اشتراک بگذارند که اعلام می کند قوانین حجاب اجباری تبعیض علیه زنان است و زنان باید بدون روبرو شدن با اجبار، پوشش خود را انتخاب کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG