لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

چهار شهروند کرد مجموعا به چهار سال زندان محکوم شدند


پوریا ناصری (راست) و هیمن محمدیان. عکسی از یادگار جعفری و یاسین کریمی موجود نیست
پوریا ناصری (راست) و هیمن محمدیان. عکسی از یادگار جعفری و یاسین کریمی موجود نیست

چهار شهروند کرد به نام‌های «هیمن محمدیان»، «یادگار جعفری»، «یاسین کریمی» و «پوریا ناصری» از سوی دادگاه انقلاب سنندج مجموعا به چهار سال زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش وبسایت حقوق بشری هه‌نگاو، این چهار شهروند اهل سنندج روز سه‌شنبه ۳۰ مهر، هر یک از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج بابت اتهام «تبلیغ علیە نظام از طریق همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزسیون حکومت ایران» به تحمل یک سال زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش این شهروندان در تاریخ ٢٢ تیر، هم زمان با سالگرد ترور دکتر عبدالرحمن قاسملو رهبر حزب دمکرات کردستان، توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و پس از دو روز با تودیع وثیقە به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدە بودند.

وبسایت حقوق بشری هه‌نگاو دلیل بازداشت این افراد را «پوشیدن پوشش کردی» در سالگرد ترور دکتر عبدالرحمن قاسملو عنوان کرده است.

اوایل تیرماه سال جاری نیز، «محمدامین کنعانی» فعال کرد و اهل روستای «تختە» از توابع سنندج، توسط شعبە اول دادگاه انقلاب سنندج بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزیسیون حکومت ایران» بە تحمل پنج سال زندان محکوم شده بود.

سازمان عفو بین‌الملل بهمن ماه گذشته در گزارشی سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG