لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

سرکوب فعالان صنفی و کارگری در ایران ادامه دارد | رضا شهابی به دادسرای اوین احضار شد


رضا شهابی فعال کارگری در ایران
رضا شهابی فعال کارگری در ایران

رضا شهابی، فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، به دادسرای اوین احضار شد.

بر اساس اخبار منتشر شده در صفحه تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، رضا شهابی، فعال کارگری، احضاریه‌ای را دریافت کرده است که به موجب آن باید ساعت ۹ صبح روز شنبه ۲۰ مهر به بازپرسی شعبه دوم دادسرای اوین مراجعه کند.

این فعال کارگری روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر همراه تعدادی از همکارانش در مقابل مجلس بهارستان توسط نیروی‌های امنیتی بازداشت و شش روز بعد در تاریخ ۱۷ اردیبهشت با قرار کفالت با به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

رضا شهابی در سال ۸۹ نیز بازداشت و از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به شش سال زندان محکوم شده بود. این فعال کارگری پس از گذراندن دوران محکومیت خود اواخر اسفند ماه سال ۹۶ از زندان آزاد شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه همزمان با انتشار این خبر، پرونده‌سازی و صدور احکام زندان برای فعالان کارگری را محکوم کرد و خواستار توقف پرونده سازی علیه اعضای سندیکا، آزادی فوری و بی قید و شرط بازداشت شدگان روز جهانی کارگر، کارگران زندانی نیشکر هفت تپه، معلمان زندانی، و حامیان کارگران زندانی شد.

در پی تجمعات روز جهانی کارگر در تهران دست کم ۳۰ نفر بازداشت شدند، پس از این بازداشت‌ها وزارت خارجه ایالات متحده در یک پیام توئیتری از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG