لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

با درخواست آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی، معلم زندانی مخالفت شد


محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان
محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان

دادستان تهران با درخواست آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان و سخنگوی کانون صنفی معلمان، مخالفت کرده است.

حسین تاج وکیل مدافع محمود بهشتی لنگرودی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، خبرگزاری کار ایران، گفت که درخواست آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی که با موافقت مسئولان زندان و ضابطین به دادستانی ارسال شده بود از سوی دادستان تهران رد شد.

این مخالفت در حالی صورت گرفته است که بر اساس اطلاعات موجود، محمود بهشتی لنگرودی تاکنون نزدیک به سه سال از ۵ سال محکومیت خود را در زندان سپری کرده و طبق ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی این فعال صنفی معلمان با سپری کردن یک سوم از دوران محکومیت خود مشمول قانون آزادی مشروط است.

حسین تاج، وکیل آقای بهشتی لنگرودی، با اشاره به ارائه مجدد این درخواست به دادستانی، ابراز امیدواری کرد که «دادستان با توجه به وضعیت موکل، با آن موافقت نماید.»

محمود بهشتی لنگرودی اولین بار سال ۸۳ با گسترده شدن جنبش معلمان بازداشت و مدت ۳۱ روز را در بازداشت سپری کرد. او مجدد ۲۳ اسفند ۸۵ در جریان تجمع معلمان در مقابل مجلس بازداشت و در دادگاهی به قضاوت قاضی صلواتی به ۴ سال زندان محکوم شد.

این فعال صنفی معلمان، بار دیگر بهار ۱۳۸۹ در پی اعتصاب غذا در اعتراض به وضعیت برخورد با فعالان صنفی زندانی از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شد. او تابستان ۱۳۹۴ نیز پس از اعتراض گسترده معلمان بازداشت و در دادگاهی به قضاوت قاضی مقیسه به ۵ سال زندان محکوم شد.

وی در حال حاضر مجموعا به ۱۴ سال زندان محکوم شده است، که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجموع احکام قابل اجرای او ۵ سال است.

ابوذر بهشتی لنگرودی، فرزند محمود بهشتی لنگرودی، پیش از این به صدای آمریکا گفته بود که با وجود سپری شدن یک سوم از حکم پدرش، هنوز مقامات با درخواست آزادی مشروط او موافقت نکردند.

پیش از این نیز، پنج سندیکای کارگری فرانسه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبر جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط همه فعالان زن و مرد زندانی، از جمله اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی، معلمان دربند شدند.

در حال حاضر محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی، و اسماعیل عبدی از جمله فعالان صنفی معلمان هستند که در زندان به سر می‌برند.

برخورد با معلمان معترض و بازداشت آن‌ها از سوی نیروهای امنیتی، پیشتر با اعتراض نهادهای حقوق‌بشری و صنفی مواجه شده بود و آن‌ها از ایران خواسته بودند این معلمان را از زندان آزاد کند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله فعالان حقوق کارگران و فعالان صنفی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG