لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۵

رنجنامه مادر نرگس محمدی: چرا او را حتی از شنیدن صدای کودکانش محروم کرده‌اید


نرگس محمدی فعال مدنی و مدافع حقوق بشر ایرانی در کنار دو فرزندش
نرگس محمدی فعال مدنی و مدافع حقوق بشر ایرانی در کنار دو فرزندش

عذرا بازرگان، مادر نرگس محمدی فعال حقوق بشر، سخنگو، و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، در اعتراض به محرومیت‌های تحمیلی بر فرزندان نرگس محمدی رنجنامه‌ای را منتشر کرده است.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، خانم عذرا بازرگان در این نامه نوشته است: «محروم کردن یک مادر از شنیدن صدای فرزندانی که حسرت دیدارشان را دارد، از کدام دین و آیین و مرامی سرچشمه می‌گیرد؟»

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر اردیبهشت ماه سال ۹۶ بابت اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به شانزده سال زندان محکوم شد که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تنها ۱۰ سال از این حکم قابل اجرا خواهد بود.

نرگس محمدی که دوران محکومیت خودر را در زندان می‌گذراند، دی ماه سال ۹۷ در نامه‌ای به دادستان تهران از صدور دستور قضایی درخصوص کوتاه شدن مدت زمان تماس تلفنی با فرزندانش کیانا و علی انتقاد کرد و اعلام کرد که در اعتراض، از تلفن زدن به فرزندانش خودداری می‌کند.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی نرگس محمدی از زندان برای مراقبت پزشکی شده بود.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG