لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

دو هفته پس از مرگ مادرش و برای اولین بار پس از ۵ سال زندان، سعید شیرزاد به مرخصی اعزام شد


سعید شیرزاد، زندانی سیاسی و فعال مدنی
سعید شیرزاد، زندانی سیاسی و فعال مدنی

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی و فعال حقوق کودک، برای اولین بار در دوران محکومیتش به مرخصی کوتاه مدت رفت.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، سعید شیرزاد، زندانی سیاسی و از اعضای جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، که دوران محکومیت خود را در زندان رجایی‌شهر سپری می‌کند، روز دوشنبە ٨ مهر پس از گذراندن پنج سال محکومیت و دو هفته پس از درگذشت مادرش در تاریخ ۲۵ شهریور، برای اولین بار بە مرخصی کوتاه مدت رفت.

صدای آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که مقامات قضایی و مسئولان زندان رجایی‌شهر در پی در گذشت مادر سعید شیرزاد، با مرخصی کوتاه مدت و حتی حضور او در مراسم خاکسپاری مادرش به صورت تحت الحفظ موافقت نکرده‌اند.

از آن گذشته، این فعال مدنی از خرداد ۹۳ تاکنون حتی یک روز هم از حق مرخصی برخوردار نبوده و مسئولان زندان چندی پیش نیز علیرغم موافقت دادستانی از اعزام او برای جراحی چشم به بیمارستان جلوگیری کردند.

سعید شیرزاد ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از مدتی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شد.

دوران محکومیت این زندانی سیاسی در فروردین ۹۸ به پایان رسید. اما در پی اعتراض او و بقیه زندانیان بند سیاسی زندان رجایی شهر و اعتصاب غذای تعدادی از این زندانیان، آقای شیرزاد با محکومیتی جدید به اتهام «اخلال در نظم زندان» به شش ماه زندان اضافی محکوم شد و حکم یک سال زندان تعلیقی او که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی به اتهام «سفر گروهی و هماهنگ نشده به منطقه» بابت حضورش در شهریور ۱۳۹۱ برای کمک به زلزله‌زدگان شهر اهر صادر شده بود نیز به مرحله اجرا درآمد.

ایالات متحده بارها نسبت به برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و دگراندیشان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله فعالان مدنی و حقوق زنان و کودکان، کارگران، اقلیت‌های مذهبی، و اپوزیسیون سیاسی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور ابراز نگرانی و آن را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG