لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

حکم زندان عاليه مطلب‌زاده، فعال حقوق زنان، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد


عاليه مطلب‌زاده، نايب رئيس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و فعال حقوق زنان
عاليه مطلب‌زاده، نايب رئيس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و فعال حقوق زنان

حكم سه سال زندان عاليه مطلب‌زاده، نايب رئيس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و فعال حقوق زنان، از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با صدای آمریکا گفت که حكم سه سال زندان خانم مطلب‌زاده که پیش از این بابت اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود، از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر عینا تایید شده است.

این حکم در حالی صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها دو سال از این حکم به عنوان اشد مجازات قابل ‌اجرا خواهد بود.

به گفته این فرد مطلع، حکم سه سال زندان خانم مطلب‌زاده جهت اجرا به دادياری شعبه اول اجرای احكام دادسرای شهيد مقدس اوین ارجاع شده و دادياری اجرای احكام نیز در ابلاغيه خود پنج روز به این فعال حقوق زنان فرصت داده تا خود را برای اجرای حكم به شعبه مربوطه معرفی کند.

عالیه مطلب‌زاده، نایب رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و فعال حوزه زنان، آذر سال ۱۳۹۵ در پی احضار به اداره اطلاعات و پس از حضور در این نهاد امنیتی بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

شهریور ماه سال جاری نیز، عاطفه رنگریز فعال حقوق زنان، از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه، بابت اتهاماتی همچون «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «اخلال در نظم عمومی» به تحمل ۱۱ سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا چندی پیش سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرده و خواستار آن شد که آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند، پایان یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG