لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

حقوق شهروندی | بازداشت ۷۹ عضو یک گروه گردشگری؛ محکومیت بازداشت و تهدید فعالان کارگری


بنا بر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های ایران، طی روزهای گذشته ۷۹ عضو یک گروه گردشگری به اتهام «ترویج عرفان‌های کاذب نوظهور» بازداشت شدند، دو سوخت‌بر اهل پاکستان توسط نیروهای سپاه در نقطه صفر مرزی کشته شدند، و سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه بازداشت و تهدید فعالان کارگری را محکوم کرد.

بازداشت ۷۹ عضو یک گروه گردشگری

به گزارش خبرگزاری ایسنا عزیزالله ملکی، فرمانده انتظامی گیلان، از بازداشت ۷۹ عضو یک گروه گردشگری در استان گیلان خبر داد و گفت، این افراد در فضای مجازی از طریق «کلاهبرداری، دریافت وجه، و برپایی تورهای گردشگری غیرمجاز ... عرفان‌های کاذب نوظهور» را تبلیغ می‌کردند.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی و عقیدتی، از جمله پیروان عرفان‌های نوظهور، در جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد. در بخشی از گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا که روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت منتشر شد، نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران به تفصیل بررسی شده است.

کشته شدن دو سوخت‌بر بلوچ توسط نیروهای سپاه

کمپین «فعالین بلوچ» روز یکشنبه ۲۱ شهریور ماه از کشته شدن دو سوخت بر بلوچ به نام‌های امیرمحمد براهویی و حبیب الله براهویی، اهل بلوچستان پاکستان، توسط نیروهای سپاه در نقطه صفر مرزی پدگی خبر داد و نوشت این دو در روز ۱۰ تیر ماه با شلیک مستقیم نیروهای سپاه جان خود را از دست دادند.

به گفته این نهاد حقوق بشری،‌ بستگان این دو سوخت‌بر پس از ۲۰ روز بی‌خبری و پیگیری، اجساد آنها را در سردخانه پزشکی قانونی زاهدان شناسایی کردند.

کمپین «فعالین بلوچ» می‌گوید، در زمان پیگیری‌‌های خانواده، اطلاعات سپاه آنها را تهدید کرده و از آنها خواسته بود از پیگیری وضعیت خودداری کنند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه بازداشت و تهدید فعالان کارگری را محکوم کرد

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه طی روزهای گذشته با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به افزایش ادامه و تشدید فضای سرکوب فعالان اجتماعی، از جمله مدافعان کارگری، در طی دو ماه گذشته، پرونده سازی، بازداشت و تهدید مدافعان کارگران و دیگر فعالان اجتماعی را محکوم کرد و خواستار آزادی بی قیدو شرط تمامی بازداشت شدگان شد.

در این بیانیه‌ با اشاره به بازداشت برخی از فعالان از جمله امیرعباس آزرم‌وند، روزنامه‌نگار حوزه اقتصادی و کارگری، آمده است دولت ابراهیم رئیسی با اتکا به قدرت دولتی و قضایی فشار بر فعالان اجتماعی را روز به روز بیشتر می‌‌کند و هر نوع تشکل‌یابی مستقل توسط نهادهای امنیتی و پلیسی سرکوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG