لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

بهنام موسیوند جهت اجرای حکم زندان احضار شد؛ مجازات برای حضور در اعتراضات دیماه سه سال پیش


بهنام موسیوند، فعال مدنی
بهنام موسیوند، فعال مدنی

بهنام موسیوند، فعال مدنی و یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی‌ماه ۹۶ که پیش از این توسط دادگاه انقلاب به ۶ سال زندان محکوم شده بود، جهت اجرای این حکم احضار شد.

این فعال مدنی روز سه‌شنبه ۶ خرداد با انتشار تصویری از ابلاغیه در توئیتر خود اعلام کرده است که، ۵ روز فرصت دارد برای اجرای حکم ۵ سال حبس تعزیری، خود را به اجرای احکام معرفی کند. در ابلاغیه صادر شده آمده است که وی باید ظرف مدت اعلام شده به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۳ جهت اجرای حکم حاضر شود.

در بخش دیگری از احضاریه ابلاغ شده به آقای موسیوند آمده است که‌ او در صورت عدم حضور در مدت زمان اعلام شده بازداشت خواهد شد.

بهنام موسیوند اوایل شهریور ماه سال ۹۸ به همراه هشت نفر دیگر از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی‌ماه،‌ به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه حکومت» از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به شش سال زندان محکوم شد که این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تنها حکم پنج سال زندان وی به عنوان اشد مجازات قابل اجرا خواهد بود.

در بخشی از دادنامه صادر شده برای این فعالان مدنی آمده‌ بود که این افراد در اعتراضات خیابانی دی ماه حضور داشته‌ و اخبار «رسانه‌های معاند نظام» را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند و از این طریق اقدام به فراخوان برای برگزاری «اجتماعات غیر قانونی» کرده‌اند.

در دیماه سال ۹۶ ابتدا اعتراض به گرانی در مشهد آغاز شد و بعد بیش از یکصد شهر ایران شاهد تظاهراتی علیه نظام و علی خامنه‌ای بود. در این تظاهرات که به شدت سرکوب شد، بیش از ۲۰ نفر نیز کشته شدند.

این حکم در حالی از سوی حکومت ایران به مرحله اجرا درآمده است که در حال حاضر شیوع ویروس کرونا به طور کامل در ایران کنترل نشده است و به مراتب اخباری در رابطه با گسترش این ویروس از سوی خبرگزاری‌های حقوق بشری منتشر می‌شود . مقامات جمهوری اسلامی نیز تا روز چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹، مرگ ۷۵۶۴ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۱۴۱ هزار و ۵۹۱ نفر رسیده است.

این در حالی است که پیشتر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم شمار واقعی مبتلایان است. آمارهای رسمی مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در کشورهای ایران، چین، روسیه قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

وزارت خارجه آمریکا می گوید که رژیم ایران در سال‌های اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG