لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

بی‌خبری از وضعیت پرونده عباس واحدیان شاهرودی؛ ۹ ماه بازداشت و بلاتکلیفی به خاطر انتقاد از خامنه‌ای


عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی زندانی در ایران
عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی زندانی در ایران

عباس واحدیان شاهرودی، یکی از امضاءکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای و زندانی محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد،‌ با گذشت ۹ ماه از بازداشت کماکان در بلاتکلیفی کامل به سر می‌برد.

یک منبع مطلع روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت در رابطه با آخرین وضعیت پرونده این زندانی سیاسی به صدای آمریکا گفت،‌ دست‌کم ۹ ماه از بازداشت عباس واحدیان شاهرودی می‌گذرد و با وجود پیگیری‌های خانواده هنوز تغییری در روند رسیدگی به پرونده این زندانی سیاسی صورت نگرفته و قاضی پرونده در مراجعه‌های خانواده به دادگاه انقلاب مشهد به مراتب گفته است «وقت نکرده‌ام پرونده را بخوانم و نظری بدهم.»

این اظهار نظر قاضی پرونده در حالی صورت می‌گیرد که ویروس کرونا در ایران گسترش پیدا کرده و بر اساس اخبار منتشر شده گسترش این ویروس باعث مبتلا شدن و یا حتی جان باختن برخی از زندانیان در زندان‌های مختلف ایران شده است.

به گفته این فرد مطلع، با شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران، خانواده عباس واحدیان شاهرودی با مراجعه به شعبه سه دادگاه انقلاب مشهد و همچنین حفاظت اطلاعات زندان وکیل‌آباد مشهد خواستار آزادی موقت این زندانی سیاسی شده‌اند؛ اما به گفته آنها مقامات مسئول با این درخواست خانواده موافق نکرده و باز بودن پرونده را دلیل مخالفت خود عنوان کرده‌اند.

این در حالی است که آقای واحدیان شاهرودی در حال حاضر از بیماری‌هایی همچون عفونت ریه رنج می‌برد‌ و به گفته خانواده، این عارضه در زندان تبدیل به آلرژی شده است.

عباس واحدیان شاهرودی روز یکشنبه ۲۷ مرداد توسط ماموران امنیتی با ضرب‌ و‌ شتم در برابر دیدگان خانواده در منزل خود بازداشت شد. او یکی از فعالان سیاسی و مدنی ایران است که در تاریخ ۲۲ خرداد سال گذشته به همراه سیزده فعال دیگر، در نامه‌ای خواستار استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی ایران شد.

این فرد مطلع همچنین در گفتگوی خود با صدای آمریکا گفت،‌ در حال حاضر با شکایت مدیر کل زندان‌های استان خراسان رضوی، برای یکی از فرزندان آقای واحدیان شاهرودی نیز به‌خاطر اطلاع رسانی در رابطه با وضعیت زندان وکیل آباد مشهد از نظر نامساعد بودن وضعیت بهداشت و تغذیه، و رعایت نشدن قانون تفکیک جرایم، پرونده قضایی با عنوان نشر اکاذیب باز شده و وی نیز با خطر محکومیت به زندان روبرو شده است.

به گفته این منبع مطلع خانواده عباس واحدیان شاهرودی خواستار آزادی موقت این زندانی سیاسی هستند و انتظار دارند با وضعیت نامناسب زندان‌های ایران، مقامات جمهوری اسلامی ایران حداقل اگر نمی‌توانند به وضعیت زندانیانی همچون آقای واحدیان شاهرودی در زندان‌ها رسیدگی کنند،‌ آنها را به طور موقت آزاد کنند تا آنها در مراکز درمانی خارج از زندان تحت درمان قرار بگیرند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران، و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG