لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۸

ادامه سرکوب فعالان مدنی در ایران؛ ناصر اشجاری ماهری به زندان محکوم شد


ناصر اشجاری ماهری، فعال مدنی
ناصر اشجاری ماهری، فعال مدنی

ناصر اشجاری ماهری، فعال مدنی، توسط دادگاه انقلاب به ۶ ماه زندان محکوم شده است.

محمد مقیمی، وکیل مدافع ناصر اشجاری ماهری، روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت با انتشار این خبر در کانال تلگرامی خود اعلام کرده است که این فعال مدنی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی» به ۶ ماه زندان محکوم شده است.

به گفته این وکیل دادگستری، «اهانت به پیامبر اسلام» و «تبلیغ علیه نظام» دو اتهام دیگر این فعال مدنی بوده که دادگاه انقلاب اسلامی وی را از این موارد اتهامی تبرئه کرده است.

ناصر اشجاری ماهری با تایید این خبر در صفحه فیسبوک خود و اشاره به دیدار و دلجویی از خانواده‌های جان‌باختگان، از جمله کشته‌شدگان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸،‌ این دیدارها را از دلایل محکومیتش به ۶ ماه زندان عنوان کرد و گفت: «بسیار بسیار کوچکتر از آنم که امنیت کشوری با دستان من ناتوان به خطر بیفتد، خیر اصلا، قصدم فقط دلجوئی از مظلوم بود، در منزل مظلومی یک استکان چائی خوردم تا دمی برایش احساس دلخوشی داده باشم.»

محمد مقیمی همچنین با اشاره به ابتلای موکلش به بیماری دیابت و کهولت سن اعلام کرده است که وی قادر به تحمل کیفر حبس نمی‌باشد و امیدوار است، در مرحله تجدیدنظر این حکم ناعادلانه نقض و آقای اشجاری ماهری تبرئه شود.

بر اساس اطلاعات موجود ناصر اشجاری ماهری، دی ماه سال ۹۵ در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی، پس از تفتیش منزل و ضبط تعدادی لوازم شخصی از جمله کامپیوتر و گوشی تلفن همراه بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۳ اسفند همان سال با تودیع قرار وثیقه به طور موقت و تا پایان محاکمه از زندان اوین آزاد شده بود.

این اولین بار نیست که یک فعال مدنی به زندان محکوم می‌شود، به تازگی حکم ۶ سال زندان رضوانه احمد خانبیگی، فعال مدنی زندانی در ایران که در دوران محکومیت خود را در زندان سپری می‌کند، با رد اعتراض و تجدیدنظرخواهی این فعال مدنی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر عیناً تایید شده است.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG