لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۹

حکم زندان رضوانه احمد خانبیگی، فعال مدنی زندانی، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد


رضوانه احمدخان‌بیگی، فعال مدنی زندانی
رضوانه احمدخان‌بیگی، فعال مدنی زندانی

حکم ۶ سال زندان رضوانه احمد خانبیگی، فعال مدنی زندانی در ایران که پیش از این توسط دادگاه انقلاب صادر شده بود، از سوی دادگاه تجدید نظر تایید شد.

یک منبع مطلع روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت به صدای آمریکا گفت که حکم ۶ سال زندان رضوانه خانبیگی، که بهمن ماه سال گذشته توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی ایران» صادر شده بود، با رد اعتراض و تجدیدنظرخواهی این فعال مدنی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر عیناً تایید شد.

این حکم در حالی برای این فعال مدنی صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۵ سال از این حکم بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی قابل اجرا خواهد بود.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود جلسه رسیدگی به پرونده رضوانه احمد خانبیگی روز جمعه ۱۲ بهمن ۹۸ برگزار و حکم زندان این فعال مدنی روز شنبه ۱۳ بهمن همان سال از سوی قاضی محمدرضا عموزاده، ریاست شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب «بر اساس گزارش سازمان اطلاعات سپاه» صادر شده است.

حکم زندان این فعال مدنی در حالی از سوی دادگاه تجدید نظر تایید شده است که او پیش از این در پرونده دیگری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات «اجتماع و تبانی بر ضد امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام اسلامی» به چهار سال و پنج ماه زندان محکوم و این حکم نیز از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تهران عینا تائید شده است.

رضوانه احمد خان‌بیگی،‌ فعال مدنی زندانی در زندان اوین که از بیماری‌های متعددی از جمله صرع و تشنج رنج می‌برد، از جمله زندانیانی است که با شیوع ویروس کرونا در ایران موفق به دریافت مرخصی نشده است و تا به امروز در زندان به سر‌ می‌برد.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG