لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۴

سهیل عربی، زندانی سیاسی در ایران، به اعتصاب غذای خود پایان داد


سهیل عربی زندانی سیاسی در ایران
سهیل عربی زندانی سیاسی در ایران

سهیل عربی، زندانی سیاسی در ایران، به درخواست مادرش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی، در گفتگو با صدای آمریکا گفت، این زندانی سیاسی که از تاریخ ۲۶ اسفند ماه سال گذشته بارها در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود، در نامه‌ای سرگشاده ضمن تشکر از حمایت‌های مردم و فعالان، اعلام کرد که از روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

سهیل عربی همچنین در بخشی از نامه خود با اشاره به آغاز روند درمان در زندان می‌گوید‌: «اعتصاب آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌های قانونی ما بود و حال که با تلاش و پشتیبانی شما شرایط بهبود یافته، بهتر است تمرکزم را صرف ماموریت اصلی، یعنی مبارزه با ظلم و فساد و بی عدالتی، کنم.»

فرنگیس مظلوم همچنین در رابطه با روند درمان آقای عربی به صدای آمریکا گفت،‌ این زندانی سیاسی که از مشکل روده رنج می‌برده، هفته گذشته در یک بیمارستان و یا درمانگاه خارج از زندان تحت عمل جراحی قرار گرفته است؛ او وضعیت جسمی مناسبی دارد و در حال حاضر به غیر از آب‌،‌ نمک، و شکر از چیز دیگری نمی‌تواند تغذیه کند.

‌این زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در تاریخ ۲۶ اسفند ماه سال گذشته در اعتراض به محرومیت خود از حق درمان، شرایط نامساعد زندان، و تداوم حبس دست به اعتصاب غذا زد؛ اعتصاب غذایی که در تاریخ ۷ فروردین ماه با وعده مسئولین به آن پایان داد. اما طولی نکشید که او بار دیگر در اواسط فروردین ماه اعتصاب خود را از سر گرفت.

سهیل عربی، عکاس، وبلاگ نویس، و فعال مدنی زندانی آذر ماه سال ۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت و در ابتدا به اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او در تیر ماه ۱۳۹۴ توسط یکی از شعبات دیوان عالی کشور نقض و پس از اعاده دادرسی به ۷ سال و نیم زندان محکوم شد. او بار دیگر در مهرماه سال ۹۸ در پرونده دیگری‌ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده، به ۳ سال زندان دیگر و تبعید به برازجان محکوم شد.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران، و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG