لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

انتقال سهیل عربی، زندانی سیاسی، به بازداشتگاه قرارگاه ثارالله و بازگشت مجدد به زندان


سهیل عربی،‌ زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ که طی روزهای گذشته برای بازجویی مجدد به بازداشتگاه قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران منتقل شده بود، بار دیگر به زندان بازگردانده شد.

یک منبع مطلع روز دوشنبه ۱ اردیبهشت به صدای آمریکا گفت، این زندانی سیاسی که طی روزهای گذشته برای بازجویی به بازداشگاه ثارالله منتقل شده بود، روز یکشنبه ۳۱ فروردین به زندان تهران بزرگ بازگردانده شده است.

این منبع آگاه گفت که بازجویی‌های اخیر سهیل عربی، که در طول این مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت روزانه طول کشیده، همراه با تهدید و خشونت کلامی بوده است.

به گفته این منبع مطلع، در بازجویی‌های صورت گرفته به دفعات سوالاتی در رابطه با اعتصاب غذای وی و مصاحبه‌های این زندانی سیاسی با به اصطلاح «رسانه‌های معاند» پرسیده شده و گفته شده که این مصاحبه‌ها جرم محسوب می‌شوند و مصداق «‌فعالیت علیه نظام» ‌است.

به گفته این فرد مطلع، سهیل عربی در این بازجویی‌ها دلیل اعتصاب غذای خود را نقض حداقل حقوق انسانی لحاظ شده در قانون اساسی برای زندانیان - از جمله عدم تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان بر حسب جرائم، محرومیت‌ از ملاقات با اعضای خانواده،‌ محرومیت از درمان، و محرومیت از مرخصی اعلام کرده است.

این منبع مطلع همچنین به صدای آمریکا گفت، سهیل عربی در طول مدت حضور خود در بازداشتگاه قرارگاه ثارالله، چندین بار به دلیل درد شدید معده با چشمبند به بیمارستانی خارج از این قرارگاه منتقل و سپس به آنجا بازگردانده شده است.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی به نقل از وبسایت حقوق بشر در ایران که روز پنجشنبه ۲۱ فروردین منتشر شده اعلام کرده بود که این زندانی سیاسی،‌ در هشتمین روز از اعتصاب غذای خود در اعتراض به محرومیت از حق درمان و حق مرخصی یا تائید درخواست آزادی مشروط اعلام کرده که با مراجعه به واحد مددکاری زندان تهران بزرگ در خواست اعاده دادرسی بر پرونده این زندانی سیاسی برای مراجع قضایی ارسال شده است.

سهیل عربی در نامه‌ای سرگشاده گفته است‌، اعتصاب خود را از اعتصاب غذای خشک به تَر تبدیل خواهد کرد و تا زمانی که یک قاضی عادل و بی‌طرف پرونده او را بررسی کند به این اعتصاب ادامه خواهد داد.

سهیل عربی، عکاس، وبلاگ نویس و فعال مدنی، آذرماه سال ۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت، در ابتدا به اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم و پس از مدتی این حکم در تیر ماه ۱۳۹۴ توسط یکی از شعبات دیوان عالی کشور نقض شد. او پس از اعاده دادرسی و نقض حکم، به ۷ سال و نیم حبس محکوم شد اما مجددا در مهرماه سال ۹۸ به غیر از محکومیت قبلی،‌ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده، به ۳ سال زندان دیگر وتبعید به برازجان محکوم شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG