لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

سرکوب کنشگران در ایران ادامه دارد؛ ضرب و شتم و بازداشت دو فعال دانشجویی


علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

طی روزهای گذشته دو فعال دانشجویی و از دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف به نام‌های علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده‌اند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت در گزارشی اعلام کرد که این دو فعال دانشجویی به روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی در زمان بازداشت منزل علی یونسی و امیرحسین مرادی را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از لوازم شخصی از جمله موبایل و کامپیوترهای این دانشجویان را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی همچنین تا به این لحظه از دلایل بازداشت و وضعیت این دو دانشجو هیچ اطلاعاتی در دست نیست. بنا بر این گزارش، آقایان یونسی و امیری هر دو از دانشجویان نخبه کشور و از دارندگان مدال‌ها و مقام‌های برتر المپیادهای علمی ایران و جهان هستند.

این بازداشت‌ها در حالی توسط نیروهای امنیتی در ایران صورت می‌گیرد که فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در پی شیوع ویروس کرونا خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان‌های ایران هستند.

جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند از جمهوری اسلامی خواسته است همه زندانیان را موقتا آزاد کند. او تاکید کرد که ادامه نگه داشتن زندانیان سیاسی در بحبوحه شیوع کرونا «تاسف‌بار و نگران کننده است.»

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG