لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

بازداشت یک فعال صنفی معلمان تهران و انتقال او به مکانی نامعلوم


طی روزهای گذشته ناهید فتحعلیان، فعال صنفی معلمان تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی شبکه‌های اجتماعی، این معلم بازنشسته وفعال صنفی معلمان روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی در خارج از منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. این بازداشت در حالی صورت می‌گیرد که سازمان‌های حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین الملل در پی شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران، خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی شده‌اند.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده از بازداشت این فعال صنفی،‌ تا این لحظه از دلیل دستگیری، ارگان نظامی بازداشت کننده و محل نگهداری خانم فتحعلیان اطلاع دقیقی در دست نیست.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند از جمهوری اسلامی خواسته است همه زندانیان را موقتا آزاد کند. او تاکید کرد که ادامه نگه داشتن زندانیان سیاسی در بحبوحه شیوع کرونا «تاسف‌بار و نگران کننده است.»

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG