لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

دو فعال آذربایجانی مجموعا به ۳۰ ماه زندان محکوم شدند


یونس قلی زاده (راست) و حکیمه احمدی، زندانی محبوس در زندان مراغه
یونس قلی زاده (راست) و حکیمه احمدی، زندانی محبوس در زندان مراغه

حکیمه احمدی، زندانی محبوس در بند زنان زندان مراغه، و یونس قلی‌زاده، شهروند ساکن تبریز، از سوی دادگاه انقلاب به ترتیب به تحمل ۲ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دادگاه انقلاب مراغه روز یکشنبه ۴ اسفند حکیمه احمدی فعال ملی مدنی محبوس در زندان مراغه را از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» به تحمل ۲ سال زندان، و شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز نیز یونس قلی‌زاده را از بابت اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» و «اقدام علیه امنیت ملی» به تحمل ۶ ماه زندان محکوم کرد.

حکم زندان حکیمه احمدی در حالی برای او صادر شده است که پیش از این صدای آمریکا در توئیتر خود اعلام کرده بود که این فعال مدنی زندانی به دلیل تداوم بازداشت، عدم رسیدگی و بلاتکلیفی به وضعیت پرونده برای دومین بار در سال جاری در زندان مراغه دست به اعتصاب غذا زده بود.

بنا بر این گزارش آقای قلی‌زاده در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه به دلیل آنچه فعالیت در فضای رسانه‌ای اعلام شده است توسط ماموران امنیتی در محل کار خود بازداشت و یکروز بعد با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان محاکمه آزاد شده بود.

حکیمه احمدی نیز در تاریخ ۲۶ مهر سال ۱۳۹۷ از سوی نیروهای امنیتی در شهر مرند بازداشت و به دلیل عدم توانایی مالی در تودیع وثیقه کماکان در بازداشت به سر می‌برد.

این اولین بار نیست که فعالان آذربایجانی بازداشت و یا در پی برگزاری دادگاه‌های ناعادلانه‌ای به احکام طولانی مدت زندان محکوم می‌شوند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که چهار فعال مدنی آذربایجانی (تُرک) به نام‌های اکبر آزاد، علیرضا فرشی، بهنام شیخی، و حمید منافی نادارلی که اسفند ماه سال ۹۲ در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم شهر تهران بازداشت و در دادگاه بدوی به احکام طولانی مدت زندان و تبعید محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید نظر مجموعا به ۸ سال زندان و ۸ سال تبعید محکوم شده‌اند.

از سوی دیگر روز جاری نیز ماموران امنیتی با مراجعه به منزل پدری علی عزیزی، فعال مدنی آذربایجانی وی را بدون ارائه حکمی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG