لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۸

ادامه سرکوب فعالان مدنی در ایران؛ یک فعال آذربایجانی بازداشت شد


علی عزیزی، فعال آذربایجانی (تُرک) ساکن ارومیه
علی عزیزی، فعال آذربایجانی (تُرک) ساکن ارومیه

علی عزیزی، فعال آذربایجانی (تُرک) ساکن ارومیه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، روز یکشنبه ۴ اسفند ماموران امنیتی با مراجعه به منزل پدری این فعال آذربایجانی وی را بدون ارائه حکمی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌های موجود، در ابتدا خانواده علی عزیزی به ماموران اجازه ورود به داخل منزل را ندادند. اما با این حال تلاش‌ آنها به دلیل حضور تعداد بالای ماموران بی‌نتیجه بوده است. از سوی دیگر همچنین اخبار منتشر شده حاکی از آن است که تا این لحظه از دلایل بازداشت و موارد اتهامی این فعال آذربایجانی اطلاعی در دسترس نیست.

این اولین بار نیست که آقای عزیزی از سوی ماموران نهادهای امنیتی بازداشت می‌شود. او پیشتر در جریان اعتراضات آبان ماه سال جاری در محل کار خود بازداشت و در تاریخ شنبه ۲ آذرماه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان محاکمه از بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی ارومیه آزاد شده بود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی صدای آمریکا این اولین بار نیست که فعالان آذربایجانی بازداشت و یا در پی برگزاری دادگاه‌های ناعادلانه‌ای به احکام طولانی مدت زندان محکوم می‌شوند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که چهار فعال مدنی آذربایجانی (تُرک) به نام‌های بودند اکبر آزاد، علیرضا فرشی، بهنام شیخی، و حمید منافی نادارلی که اسفند ماه سال ۹۲ در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم شهر تهران بازداشت و در دادگاه بدوی به احکام طولانی مدت زندان و تبعید محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید نظر مجموعا به ۸ سال زندان و ۸ سال تبعید محکوم شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG