لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

یک مدرس زبان کردی در کامیاران به ٣ سال زندان محکوم شد


سیروان ابراهیمی، فعال مدنی و مدرس زبان کردی در کامیاران
سیروان ابراهیمی، فعال مدنی و مدرس زبان کردی در کامیاران

این هفته، «سیروان ابراهیمی» فعال مدنی و مدرس زبان کردی در کامیاران که تیر ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، توسط دادگاه انقلاب به ۳ سال زندان محکوم شد.

به گزارش شبکه حقوق بشری هه‌نگاو، این فعال مدنی کُرد و مسئول انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین در شهر کامیاران، از سوی دادگاه انقلاب سنندج بابت اتهامات «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزیسیون حکومت ایران» و «اقدام علیە امنیت ملی» به تحمل ۳ سال زندان محکوم شده است.

برای صدای آمریکا مشخص نیست این شهروند کرد، عضو کدام یک از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی ایران بوده است.

سیروان ابراهیمی روز چهارشنبە ۵ تیر ماه توسط نیروهای ادارە اطلاعات کامیاران با خشونت بازداشت، و پس از دو ماه و نیم بازداشت در بازداشتگاه ادارە اطلاعات سنندج روز پنج‌شنبە ٢١ شهریور ماه با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان محاکمه از زندان آزاد شده بود.

این اولین بار نیست که برای یک شهروند کُرد، از بابت اتهامی همچون عضویت یا همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد احکام سنگین مانند زندان‌های طولانی مدت و یا اعدام صادر می‌شود.

صدای آمریکا پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که شهروند کُرد دیگری به نام کامران ساختمانگر، فعال کارگری اهل سنندج، از بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» و «تبلیغ علیه نظام» توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی حسین سعیدی به شش سال زندان محکوم شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG