لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۴

یک فعال کارگری اهل سنندج به ۶ سال زندان محکوم شد


کامران ساختمانگر، فعال کارگری اهل سنندج

طی روزهای گذشته «کامران ساختمانگر» فعال کارگری اهل سنندج از سوی دادگاه انقلاب این شهر به ۶ سال زندان محکوم شد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز سه‌شنبه ۱۹ آذر با انتشار این خبر اعلام کرد که این فعال کارگری که پیش از این شهریور ماه سال جاری توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت ‌شده بود بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» و «تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی حسین سعیدی به شش سال زندان محکوم شده است.

برای صدای آمریکا مشخص نیست این شهروندان، عضو کدام یک از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی ایران هستند.

بنا بر این گزارش کامران ساختمانگر از بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» به پنج سال زندان و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها پنج سال از این حکم قابل اجرا خواهد بود.

این فعال کارگری در تاریخ ۱۳ شهریورماه سال جاری توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و پس از ۸۵ روز با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به‌ صورت موقت و تا پایان مراحل بازرسی از زندان مرکزی سنندج آزاد شده بود.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که دو شهروند کُرد اهل ارومیه دیگر نیز به نام‌های شیروان سلیمان‌نژاد و شیدا نجفیانا از سوی دادگاه انقلاب بابت اتهام «عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزسیون» مجموعا به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

سازمان عفو بین‌الملل بهمن ماه سال گذشته در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG