لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

کانون نویسندگان ایران خواهان لغو حکم زندان زنانی شد که خواستار استعفای علی خامنه‌ای بودند


تصاویر شهلا جهان‌‌بین، زهرا جمالی، شهلا انتصاری، فاطمه سپهری، و نرگس منصوری
تصاویر شهلا جهان‌‌بین، زهرا جمالی، شهلا انتصاری، فاطمه سپهری، و نرگس منصوری

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای نسبت به احکام زندان صادر شده برای گیتی پورفاضل، شهلا جهان‌‌بین، زهرا جمالی، شهلا انتصاری، فاطمه سپهری، و نرگس منصوری فعالان زن امضاکنندگان نامه استعفای آیت‌الله خامنه‌ای واکنش نشان داد.

کانون نویسندگان ایران روز چهارشنبه ۲۳ بهمن با انتشار بیانیه‌ای نسبت به احکام صادره برای گیتی پورفاضل، نویسنده، حقوقدان و عضو کانون نویسندگان ایران؛ شهلا جهان بین، زهرا جمالی و شهلا انتصاری که هر یک به ۲۷ ماه زندان و حکم مجموع ۱۲ سال زندان صادر شده برای فاطمه سپهری و نرگس منصوری واکنش نشان داد و هدف صدور چنین احکامی را سرکوب آزادی اندیشه و بیان عنوان کرد.

این کانون در ادامه این بیانیه اعلام کرده است که بدون داوری در رابطه با محتوای نامه استعفای آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که توسط این فعالان امضا شده، حکم‌های صادره را محکوم می‌کند و خواستار لغو احکام زندان نویسندگان نامه است.

پیش از این رادیو فردا در گزارشی اعلام کرده بود که گیتی پورفاضل، شهلا جهان‌بین، زهرا جمالی، و شهلا انتصاری هر یک به سه سال و شش ماه زندان محکوم شدند که با تصمیم‌شان مبنی بر عدم ارائه درخواست تجدیدنظر، این حکم به ۲۷ ماه زندان برای هر یک کاهش یافته است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی نیز در گزارشی که روز چهارشنبه ۱۶ بهمن منتشر کرد، آورده است که نرگس منصوری یکی دیگر از امضاکنندگان این نامه، بر اساس حکمی که در تاریخ ۲۶ آبان از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع تبانی علیه نظام و تبلیغ علیه نظام صادر شده، به ۶ سال زندان، دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب، دستجات سیاسی و اجتماعی محکوم شده است.

خرداد ماه امسال ۱۴ تن از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه‌ای خطاب به خامنه‌ای خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران که به گفته آنها مجلسی فرمایشی، دولتی بی اختیار، و قوه قضائیه‌ای غیرمستقل ایجاد کرده است شدند.

اواسط مرداد ماه سال جاری نیز، ۱۴ تن از زنان کنشگر مدنی با توجه به نابرابری‌ها و مشکلات زنان در ایران، با انتشار نامه‌ای خواستار عبور از جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شدند.

پیشتر مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی، امضاکنندگان این نامه‌ها را به تلاش برای «طراحی فتنه جدید» متهم کرده بودند. بسیاری از امضاکنندگان این دو نامه در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG