لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

اتحادیه آزاد کارگران ایران: حداقل دستمزد ماهانه کارگران باید به بالای ۹ میلیون تومان افزایش یابد


اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار افزایش ۹ میلیون تومانی حداقل دستمزد ماهانه کارگران در سال ۱۳۹۹ شد.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران روز سه‌شنبه ۲۲ بهمن با انتشار این بیانیه و اشاره به فقر و فلاکت موجود در جامعه ایران اعلام کرده است که کارگران ایرانی سال‌ها است که خواستار افزایش دستمزد مطابق تامین سبد هزینه خانوار بر مبنای نرخ واقعی آن هستند، اما شورای عالی کار با دور زدن همین قانون کار موجود از اجرای ماده ۴۱ قانون کار سرباز می‌زند و هر ساله میزان حداقل مزد را چندین برابر زیر خط فقر تعیین می‌کند.

این اتحادیه در ادامه بیانیه خود اعلام کرده است که، «با توجه به میزان تورم، افزایش چندین برابری نرخ کالاهای اساسی و گران شدن هزینه‌های زندگی در چند سال گذشته، نرخ سبد هزینه خانوار به ۹ میلیون تومان در ماه رسیده است از این رو ما کارگران خواهان افزایش میزان حداقل مزد به بالای ۹ میلیون تومان هستیم.»

شهریور ماه امسال، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران گفته بود سبد معاش در شهریور ماه از مرز هشت میلیون تومان گذشته و به هشت میلیون و ۷۴ هزار تومان رسید.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که سطح دستمزد را خود کارگران باید تعیین نمایند نه نهادهایی فرمایشی که در منظر کارگران و اکثریت جامعه کوچکترین مشروعیتی ندارند.

بنابر آمار رسمی که از سوی قائم مقام رئیس کمیته امداد اعلام شده است، گفته می‌شود در ایران ۱۶ میلیون نفر زیر خط فقر هستند.

پیش از این نیز یک مقام رسمی وزارت کار اعلام کرده بود که قدرت خرید خانوارها امسال بالای ۴۰ درصد افت کرده و برآوردهای نمایندگان کارگران نشان می‌دهد قدرت خرید خانوارها به طور متوسط در شهرهای مختلف بالای ۵۰ درصد سقوط کرده است.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG