لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سبد معاش در ایران از ۸ میلیون تومان گذشت

سبد معاش در ایران از ۸ میلیون تومان گذشت

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران می‌گوید: سبد معاش در شهریور ماه از مرز هشت میلیون تومان گذشته و به هشت میلیون و ۷۴ هزار تومان رسیده است؛ به عبارت ساده‌تر، یک خانوار ۳.۳ نفره اگر بخواهد همه مولفه‌های زندگی را در حد نسبتاً قابل قبولی فراهم آورد، در شهریورماه ۹۸ نیاز به هشت میلیون و ۷۴ هزار تومان درآمد دارد.

بنا بر این گزارش سبد معیشت خانوار در شهریور ماه نسبت به ماه قبل (مردادماه) ۴۸۹ هزار تومان افزایش داشته است، بنابراین کارگران به چهار میلیون و ۳۱۵ هزار تومانِ اضافه نیاز دارند تا قدرت خرید و سطح زندگی خود را همانند روزهای ابتدایی سال حفظ کنند و از افول سطح معاش خود جلوگیری نمایند.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران اضافه کرد که «باید یک نکته را در نظر بگیریم: افزایش قیمت نان، برنج‌ها، سبزی‌ها، گوشت سفید و لبنیات در آمارهای غیررسمی به مراتب بالاتر است و باز بحث نوشیدنی‌ها منجمله چای که قیمت آن به طرز شگفت‌آوری بالا می‌رود و سرانه مصرف آن در خانوارهای ایرانی بالاست، در سبد خالی است.»

منبع: بهار نیوز

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۱۴ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال مصرف‌کننده انواع محصولات دخانی هستند


رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۱۴ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال مصرف کننده انواع محصولات دخانی هستند، ۲۵ درصد این آمار را مردان و چهار درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

وی درخصوص مصرف روزانه دخانیات گفت: حدود ۱۰.۱ درصد گروه سنی ۱۸ سال به بالا، مصرف کننده سیگار به‌ صورت روزانه هستند که ۲۰ درصد را مردان و یک درصد زنان را شامل می‌شوند و طبق آمار، مصرف سیگار در سال‌های اخیر، روند تقریباً ثابتی را در مردان طی کرده است، اما در زنان این آمار درحال افزایش است.

منبع: خبرگزاری آنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بهار امسال ۱۷۰ هزار نفر از جمعیت فعال زنان کاسته شد


یک فعال حوزه زنان و کارشناس روابط کار گفت، شکاف جنسیتی در حوزه اقتصادی در ایران همچنان وجود دارد و نگاهی به آمار ارائه شده درباره بیکاری در بهار امسال ما را به نتایج نگران‌کننده‌ای درباره مشارکت اقتصادی زنان می‌رساند. وضعیت اشتغال زنان به خودی خود مناسب نیست، چنانکه گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد کمتر از یک پنجم کل شاغلان ایران را زنان تشکیل می‌دهند. با این وجود، طی یک سال منتهی به بهار ۹۸ شاهد ریزش شاغلان زن و عجیب‌تر از آن کاهش جمعیت فعال زنان بوده‌ایم.

به گفته او؛ در بهار امسال به جمعیت فعال مردان نسبت به بهار قبلی افزوده شد، اما ۱۷۰ هزار نفر از جمعیت فعال زنان کاسته شد. بدتر اینکه در بهار سال جاری، تعداد شاغلان زن نیز دچار ۳۲ هزار نفر عقبگرد شد. این در حالی بود که در بهار سال قبل، تعداد شاغلان زن بیش از ۲۷۵ هزار نفر افزایش یافته بود.

به گفته این فعال حوزه زنان و کارشناس روابط کار، نوسانات اقتصادی که باعث شده واحد‌های تولیدی در تامین هزینه‌های خود دچار مشکل باشند، از طرفی به تعدیل نیروی کار منجر شده و اولین گزینه‌ها برای این تعدیل زنان شاغل بوده‌اند و از طرف دیگر نابرابری جنسیتی دستمزد را تشدید کرده که منجر به خروج زنان از جمعیت فعال شده است.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خسارت سیل به ۲۹ شهر و روستا


رئیس سازمان امداد و نجات ایران در رابطه با سیلاب‌های اخیر ۴ استان در ایران گفت: چهار استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، فارس و هرمزگان دچار سیلاب شدند و ۱۷ شهرستان خاش، سرباز، سیب و سوران، سراوان، فنوج، مهرستان، زیرکوه، داراب، شیراز، قیر و کارزین، فسا، خنج، لارستان، زرین دشت، بندرعباس، جاسک و میناب را درگیر کرد.

وی افزود: مناطق امدادرسانی شده شامل ۲۹ شهر، روستا و مناطق عشایرنشین بود که در کل به ۳۷۲ نفر امدادرسانی شد. برای ۱۷۷ نفر اسکان اضطراری فراهم شد و چهار نفر به مناطق امن منتقل شدند. همچنین این شرایط منجر به فوت پنج نفر شد که سه نفر در جاسک به دلیل گیر افتادن خودروی پژو ۴۰۵ در مسیر سیلاب و دو نفر در میناب به دلیل گیر افتادن پراید در مسیر سیلاب جان خود را از دست دادند.

منبع: روزنامه ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG