لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

بی‌خبری از وضعیت جعفر ابراهیمی، معلم زندانی در ایران


جعفر ابراهيمی، فعال صنفی معلمان و عضو كانون صنفی معلمان تهران
جعفر ابراهيمی، فعال صنفی معلمان و عضو كانون صنفی معلمان تهران

جعفر ابراهيمی، فعال صنفی معلمان و عضو كانون صنفی معلمان تهران که نزدیک به یک ماه از بازداشت او در جریان برگزاری مراسم چهلمین روز کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه در بهشت سکینه کرج می‌گذرد، کماکان در بازداشت به سر می‌برد.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، از پرونده این فعال صنفی معلمان که از روز پنجشنبه ۵ دی در پی هجوم ماموران امنیتی به مراسم چهلم پویا بختیاری از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه در بهشت سکینه کرج بازداشت شده اطلاعاتی دقیقی در دست نیست.

کانال تلگرامی معلمان عدالتخواه نیز روز سه‌شنبه ۱ آبان در با انتشار پستی اعلام کرده است که نیروهای امنیتی بار دیگر به منزل این معلم زندانی تعرض کرده و پس از تفتیش منزل او گوشی موبایل همسر آقای ابراهیمی را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

پیش از این حسین تاج وکیل مدافع جعفر ابراهیمی با اشاره به بیماری گوارشی حاد این معلم زندانی به خبرنگار ایلنا گفت، قرار بازداشت وی یکبار تمدید شده و این درحالی‌ست که این وکیل دادگستری با وجود مراجعه به شعبه ۲۶ بازپرسی دادسرای انقلاب کرج و اعلام وکالت پرونده، بر اساس تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری اجازه دسترسی به پرونده را نداشته است.

سال گذشته مجلس شورای اسلامی تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را تصویب کرد که طی آن فقط وکلای مورد تایید قوه قضائیه می‌توانند در جرائم امنیتی برای دفاع از هر یک از طرفین وکالت کنند که این موضوع با انتقاد شدید وکلا و حقوقدانان روبرو شد.

این اولین بار نیست که یکی از فعالان صنفی معلمان در ایران بازداشت و یا به احکام طولانی مدت محکوم می‌شود؛ محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی، حجت امامی و اسماعیل عبدی از جمله فعالان صنفی معلمان هستند که پیش از این صدای آمریکا در گزارش‌های خود به وضعیت این معلمان زندانی پرداخته است.

محمد حبیبی در تجمعی که ۲۰ اردیبهشت سال ۹۷ به مناسبت هفته معلم، مقابل سازمان برنامه و بودجه برگزار شده بود، به همراه ۱۴ تن از شرکت کنندگان در تجمع بازداشت و سال گذشته حکم ۱۰ سال و شش ماه زندان و شلاق این فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیئت مدیره کانون معلمان استان تهران، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

حجت امامی، فعال صنفی معلمان ساکن شاهین‌دژ نیز روز سه‌شنبه ۱۷ دی‌ماه با مراجعه نیروهای امنیتی به منزل شخصی این فعال آذربایجانی (تُرک) بازداشت شده است.

از سوی دیگر بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، محمود بهشتی لنگرودی، معلم و سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران که دوران محکومیت ۵ ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کرد روز سه‌شنبه ۱ آبان پس از چهار سال به مرخصی اعزام شد.

این معلم زندانی اولین بار سال ۸۳ با گسترده شدن جنبش معلمان بازداشت شد، او مجدد ۲۳ اسفند ۸۵ در جریان تجمع معلمان در مقابل مجلس بازداشت و در دادگاهی به قضاوت قاضی صلواتی به ۴ سال زندان محکوم شد. این فعال صنفی معلمان برای سومین بار بهار ۱۳۸۹ در پی اعتصاب غذا در اعتراض به وضعیت برخورد با فعالان صنفی زندانی از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شد. تابستان سال ۱۳۹۴ نیز وی پس از اعتراض گسترده معلمان بازداشت و در دادگاهی به قضاوت قاضی مقیسه به ۵ سال زندان محکوم شد.

برخورد با معلمان معترض و بازداشت آن‌ها از سوی نیروهای امنیتی، بارها با اعتراض نهادهای حقوق‌بشری و صنفی مواجه شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله فعالان حقوق کارگران و فعالان صنفی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG