لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

دو آهنگساز و یک فیلمساز برای تحمل حکم خود به زندان احضار شدند


از راست به چپ: حسین رجبیان، مهدی رجبیان٬ یوسف عمادی
از راست به چپ: حسین رجبیان، مهدی رجبیان٬ یوسف عمادی

برخی منابع که اخبار مربوط به حقوق بشر در ایران را پوشش می دهند از احضار یک فیلمساز و دو آهنگساز برای گذراندن حبس خود خبرداده‌اند.

بنابر برخی گزارش ها، مهدی رجبیان و یوسف عمادی آهنگساز و حسین رجبیان، فیلمساز تا ۱۱ خرداد فرصت دارند که خود را برای اجرای حکم به دادستانی معرفی کنند.

مهدی رجبیان و یوسف عمادی و حسین رجبیان بردار مهدی رجبیان، هر کدام به سه سال زندان و پرداخت جریمه محکوم شده اند.

دادگاه انقلاب با حکم قاضی مقیسه هر یک از این سه هنرمند را به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام ابتدا به شش سال زندان محکوم کرده بود. این احکام در دادگاه تجدید نظر به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی تغییر کرد.

خبر بازداشت این سه هنرمند به دست نیروهای امنیتی سپاه پاسداران در مهر ماه سال ۱۳۹۲ منتشر شد. مهدی رجبیان در همان سال در حال ضبط پروژه پژوهشی تاریخ ایران به روایت سه تار بود. حسین رجبیان هم پس از به پایان رساندن اولین فیلم سینمایی‌اش بازداشت شد.

انتشار خبر بازداشت این سه تن با واکنش صدها خبرنگار و هنرمند سینما و موسیقی مواجه شد که از علی جنتی، وزیر ارشاد خواستار آزادی بی قید و شرط آنها شده بودند.

این بازداشت در گزارش سالانه احمد شهید، گزارشگر ویژه امور حقوق بشر ایران نیز بازتاب داشت. این سه هنرمند با گذراندن بیش از دو ماه زندان انفرادی در بند دوی الف زندان اوین پس از محاکمه با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

XS
SM
MD
LG