لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

جزئیاتی از بازداشت‌های گسترده در خوزستان؛ هدف «وحشت‌آفرینی» در بین شهروندان عرب ایرانی است


یکی از ده‌ها تجمع اعتراضی در ایران، در بندر ماهشهر- آرشیو
یکی از ده‌ها تجمع اعتراضی در ایران، در بندر ماهشهر- آرشیو

طی روزهای گذشته اخباری مبنی بر بازداشت دستکم ۱۴ نفر از شهروندان اهل سنت ساکن ماهشهر و انتقال آنها به مکان‌های نامعلومی منتشر شده است. رسانه‌های ایران طی چند روز گذشته از بازداشت دستکم ۱۴ نفر از شهروندان اهل سنت ساکن ماهشهر با یورش نیروهای امنیتی این شهر و انتقال آنها به مکان‌های نامعلوم خبر داده‌اند؛ بازداشت‌هایی که به گفته کریم دحیمی، ‌فعال حقوق بشر، هدف از آنها وحشت‌آفرینی و سرکوب بوده است.

کریم دحیمی، ‌فعال حقوق بشر روز سه‌شنبه ۱۳ خرداد در گفتگو با صدای آمریکا گفت، هر ساله پیش از عید فطر تعدادی از شهرواندن و فعالان مدنی عرب ایرانی به صورت گسترده بازداشت‌ می‌شوند. در سال‌های گذشته این بازداشت‌ها به اتهام برگزاری نماز به سبک اهل سنت و خارج از مکان تعیین شده از سوی نظام بود. اما امسال دلیل آن برگزاری جشن، ‌پایکوبی، و سرودخوانی توسط برخی از آنها در ستایش از مقاومت مردم ماهشهر و مقاومت مردم در آبان ماه سال گذشته است.

به گفته این فعال حقوق بشر، در پی بازداشت‌های گسترده شهروندان در شهرهای مختلف خوزستان از جمله شوشتر،‌ ماهشهر،‌ سوسنگرد، و اهواز، مقامات جمهوری اسلامی این افراد را محکوم به برافراشتن پرچم «جنبش الاحواز» کرده‌اند و تصاویری نیز در شبکه‌های اجتماعی در این رابطه منتشر شده که اطلاعات دقیقی از مکان و زمان آنها در دست نیست؛ تصاویری که به گفته آقای دحیمی در گذشته نیز مقامات جمهوری اسلامی ایران با انتشار آنها به دفعات برای سرکوب شهروندان عرب ایرانی سعی در ایجاد رعب و وحشت کرده‌اند.

آقای دحیمی‌ بازداشت‌ها صورت گرفته در طی روزهای گذشته را بیش از ۶۰ نفر در شهرستان شوشتر، شهرهای ماهشهر، سوسنگرد، اهواز و برخی دیگر از شهرهای خوزستان اعلام کرد و گفت،‌ خانواده‌های بازداشت‌شدگان با وجود مراجعه به ستاد خبری و دادگاه انقلاب در شوشتر و ماهشهر تا به امروز نتوانستند اطلاعات دقیقی از محل بازداشت و یا اتهام بازداشت شد‌گان بدست بیاورند و از سرنوشت فرزندان خود بی اطلاع هستند.

به گفته این فعال حقوق بشر تعدادی از شهروندان شهرستان شوشتر به نام‌های حكيم كعبی، علی بدوی،‌ محمد بدوی، حميد زغيبی، ايوب طرفی،‌ عامر رحيمه،‌ حميد عگيلى (عقيلى)، و مصطفی عگيلى (عقيلى) روز پنجشنبه ۸ خرداد و گروهی دیگر از شهروندان در در منطقه ملاشيه جنوب شهر اهواز به نام‌های ابراهيم سيلاوى، قاسم سيلاوى، خالد سيلاوى، جعفر سيلاوى، فيصل سيلاوى، ايوب خررجی، یوسف خزرجی، جميل سيلاوی، خليل سيلاوی، ابراهيم كروشاوی، محمد كروشات، عبدالكريم خسرجى، محمد شريفى، كاظم عباس درجال، رياض زهيرى، سجاد الحائی، و حسين بالدى روز یکم خرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. وی گفت که این اسامی تنها بخشی از بازداشت‌های صورت گرفته در روزها گذشته بوده است.

آقای دحیمی هویت شش نفر از دستکم ۱۴ شهروند اهل سنت ساکن ماهشهر که روز چهارشنبه ۷ خرداد به بهانه‌های مختلف با یورش نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند را نیز حسام گرغولى، مهدى شيخانى، عبدالرحمان رشيدى، حسين شامانى تميمى، جمال نيسى، و كريم دحلاوى اعلام کرد و گفت از هويت ديگر بازداشت‌شدگان تاكنون اطلاعى در دست نيست.

این فعال حقوق بشر به صدای آمریکا گفت، مقامات جمهوری اسلامی با پرونده سازی و متهم کردن فعالان عرب ایرانی می‌خواهند هر گونه فعالیت مسالمت آمیز که بر خلاف نظام است سرکوب و صدای معترضان را خاموش کنند، این متاسفانه رویه‌ای است که شهروندان عرب ایران چندین سال است از آن رنج می‌برند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG