لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

پنج ماه بعد از «ربودن» روح الله زم در خارج از کشور؛ بازداشت و محرومیت او از حق ملاقات ادامه دارد


بر اساس اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌های رسمی ایران،‌ روح‌الله زم مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز و صدای مردم، کماکان از اواخر مهر ماه سال گذشته در بازداشت اطلاعات سپاه پاسداران به سر می‌برد، از حق ملاقات محروم است، و خانواده وی از وضعیت و روند رسیدگی به پرونده‌اش ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند.

محمدعلی زم، روحانی شناخته شده و پدر این فعال رسانه‌ای بازداشتی، با اشاره به این که هیچ یک از اعضای خانواده حتی دختران آقای زم تا به این لحظه نتوانسته‌اند نه حضوری و نه به صورت تلفنی با پدر خود ملاقات کنند، اعلام کرده است: «قاضی گفته بود برای دیدار او درخواست بدهید و ما هم به صورت کتبی درخواست را ارائه دادیم؛ اما متاسفانه عکس العملی نشان ندادند.»

به گفته این مقام سابق جمهوری اسلامی، در حال حاضر دادگاه برای روح‌الله زم وکیلی تسخیری تعیین کرده است؛ اما با این وجود خانواده از کلیات و جزییات پرونده به طور کلی بی خبر هستند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار خبری نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای روح الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز و صدای مردم، ابراز نگرانی کرده و از گزارشگران ویژه سازمان ملل خواسته است که نسبت به این موضوع اقدام کنند.

روح الله زم، فرزند محمدعلی زم، از مقامات سابق جمهوری اسلامی، کانال تلگرامی آمد نیوز را، که عموما به فساد و تخلفات جمهوری اسلامی و اخبار اعتراضات و تجمعات می‌پرداخت، اداره می‌کرد. او بنابه ادعای سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه در خارج از ایران بازداشت و به ایران برده شد.

قاضی صلواتی که ریاست دادگاه روح الله زم را برعهده دارد، یکی از قضات قوه قضائیه جمهوری اسلامی است که از سال ۸۸ به صدور احکام غیرعادلانه مشهور شده است. او از آذر ماه امسال از سوی ایالات متحده به اتهام نقض حقوق بشر تحت تحریم قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG