لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۷

گزارشگران بدون مرز نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای روح‌الله زم هشدار داد


رسانه‌های دولتی ایران این هفته عکس هایی از روح الله زم در لباس زندان را در جلسه دادگاه منتشر کردند.
رسانه‌های دولتی ایران این هفته عکس هایی از روح الله زم در لباس زندان را در جلسه دادگاه منتشر کردند.

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار خبری نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای روح الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز و صدای مردم، ابراز نگرانی کرد.

این سازمان در خبری که جمعه ۲۵ بهمن منتشر کرد با اشاره به محاکمه روح الله زم توسط قاضی صلواتی، که به خاطر صدور احکام سنگین برای روزنامه نگاران و فعالان مدنی معروف است، نوشت که در کیفرخواست ۱۷ اتهام علیه او اعلام شده است. در این میان اتهامات «مفسد فی الارض» و «جاسوسی» مطابق قانون مجازات اسلامی می‌تواند مجازات اعدام را در پی داشته باشند.

گزارشگران بدون مرز با اشاره به غیرقانونی بودن دادگاه‌های انقلاب در ایران و اینکه این دادگاه‌ها متهم‌ها را از حقوق اولیه خود در داشتن وکیل انتخابی محروم می‌کنند، به نقل از نزدیکان آقای زم نوشته است که مقامات امنیتی به او گفته اند «وکیل مستقل نخواهد و وضعیتش را بدتر نکند.»

بر اساس این گزارش، سازمان گزارشگران بدون مرز از گزارشگران ویژه سازمان ملل خواسته است که نسبت به این موضوع اقدام کنند.

روح الله زم، فرزند محمدعلی زم، روحانی شناخته شده و از مقامات سابق جمهوری اسلامی، کانال تلگرامی آمد نیوز را، که عموما به فساد و تخلفات جمهوری اسلامی و اخبار اعتراضات و تجمعات می‌پرداخت، اداره می‌کرد. او بنابه ادعای سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه در خارج از ایران بازداشت و به ایران برده شد.

قاضی صلواتی که ریاست دادگاه روح الله زم را برعهده دارد، یکی از قضات قوه قضائیه جمهوری اسلامی است که از سال ۸۸ به صدور احکام غیرعادلانه مشهور شده است. او از آذر ماه امسال از سوی ایالات متحده به اتهام نقض حقوق بشر تحت تحریم قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG