لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

سازمان حقوق بشر ایران: دست‌کم ۱۰۰ نفر با خطر اعدام مواجه‌ هستند؛ استراتژی گسترش ترس شکست خورد


عکسی از مجیدرضا رهنورد در کنار مادرش - آرشیو
عکسی از مجیدرضا رهنورد در کنار مادرش - آرشیو

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید دست‌کم ۱۰۰ تن از افرادی که در اعتراضات سراسری اخیر دستگیر شده‌اند با اتهاماتی که مجازات اعدام دارد، روبرو هستند.

سازمان حقوق بشر ایران که در اسلو مستقر است در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر کرد ۱۰۰ زندانی را که با مجازات اعدام روبرو هستند و دست کم ۱۱ نفر از آنها حکم اعدام گرفته‌اند، شناسایی کرده است. بنا بر این گزارش همچنین پنج تن از بازداشت‌شدگانی که در معرض خطر اعدام قرار دارند زن هستند.

این گزارش می‌گوید بسیاری از آنها دسترسی محدودی به کمک‌های حقوقی و وکیل دارند.

از زمان مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد شهرهای مختلف ایران صحنه اعتراضات گسترده بوده است.

جمهوری اسلامی اخیرا در اقدامی که به گفته فعالان به منظور ایجاد ترس در بین عموم مردم بود، دو تن از معترضان بازداشت‌شده به نام‌های محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد را اعدام کرد.

محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، می‌گوید: «مقامات با صدور احکام اعدام و اجرای برخی از آنها، می‌خواهند مردم را به خانه‌هایشان برگردانند.»

آقای امیری مقدم به خبرگزاری فرانسه گفت: «این [روش حکومت] تا حدودی تأثیر دارد، اما آن چه که ما به طور کلی مشاهده کرده‌ایم خشم بیشتری علیه مقامات است.» محمود امیری مقدم گفت استراتژی مقامات جمهوری اسلامی «برای گسترش ترس از طریق اعدام شکست خورده است.»

به گفته سازمان‌های حقوق بشری بیش از ۵۰۰ نفر در جریان تلاش جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات خیابانی کشته شده‌اند.

روز سه‌شنبه در ایران، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی که نامش با اعدام‌های دسته‌جمعی مخالفان سیاسی در دهه ۱۳۶۰ گره خورده است، در سخنانی معترضان ایرانی را به سرکوب بی‌رحمانه تهدید کرد. این اولین بار نیست که مقامات جمهوری اسلامی معترضان را تهدید می‌کنند.

اعدام‌های اخیر معترضان در ایران واکنش‌های گسترده بین‌المللی را در پی داشته است. پیش از این نیز جمهوری اسلامی در پی سرکوب شدید معترضان از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد اخراج شد.

XS
SM
MD
LG