لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

الجزیره: ایران با کمبود هتل مواجه است


صنعت جهانگردی در ایران این روزها در حال رونق گرفتن است. این در حالی است که صنعت جهانگردی کشور پس از انقلاب سال ۵۷ و به دنبال جنگ میان ایران و عراق به مدت چند دهه راکد بود.

به نوشته الجزیره پس از انتخاب شدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری که گفته می شود سیاست های متعادلی دارد، صنعت جهانگردی رو به رشد گذاشت. به گفته سازمان جهانی جهانگردی، پس از این انتخابات تعداد جهانگردانی که در سال ۲۰۱۴ وارد ایران شدند به ۴.۸ میلیون رسید. همچنین مذاکرات هسته ای سال گذشته و تصمیم به برداشته شدن تحریم ها به رشد بیشتر این صنعت کمک کرده است. به گفته سازمان جهانگردی ایران، در سال گذشته بیش از ۸ میلیارد دلار درآمد از صنعت جهانگردی تولید شده است.

اما رشد این صنعت با مشکلی عمده روبرو شده است: کمبود هتل. بنجامین مارتینی فیلمساز فرانسوی که به ایران سفر کرده بود ویدئویی ساخته با عنوان "به ایران نروید" که در ابتدا منجر به نگرانی بسیاری شد. اما منظور این ویدئو در حقیقت اشاره به رونق جهانگردی در ایران و مشکل پیدا شدن هتل برای اقامت توریست ها بود، مشکلی که در شهرهای بزرگی چون تهران و اصفهان بیشتر به چشم می خورد.

به گفته مجتبی رحمانیان یکی از موسسان یک آژانس مسافرتی در ایران، با رشد سریع صنعت جهانگردی، ایران نیاز به سرمایه گزاری های بیشتر در این زمینه دارد. او تأکید کرد ایران نیاز به هتل های ۵ ستاره بیشتر و خدمات توریستی با کیفیت بالاتر دارد.

اخیرا دولت ایران قراردادی با ترکیه امضا کرده که در آن به تعدادی از سرمایه گذاران ترک اجازه می دهد در شهرهای بزرگ ایران چون تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، و مشهد مشغول به ساخت هتل شوند.

XS
SM
MD
LG