لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۶

ابراز نگرانی شدید اتحادیه اروپا از وضعیت دیپلمات سوئدی بازداشت‌شده در ایران


کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا، ایلوا یوهانسون - آرشیو

ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا روز دوشنبه درخواست کرد کارمند سوئدی دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا که در ایران زندانی‌ است، آزاد شود.

سوئد هفته گذشته اعلام کرد یوهان فلودروس، شهروند سوئدی که برای تشکیلات امور‌ خارجی اتحادیه اروپا کار می‌کرد، سال گذشته در ایران بازداشت شد. او که به مدت بیش از ۵۰۰ روز در ایران تحت بازداشت بوده است، روز یکشنبه ۳۳ ساله شد و به این ترتیب برای دومین بار در سالگرد تولد خود در ایران زندانی بود.

ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا، گفت که فلودروس حدود دو سال در تشکیلات او بوده است، اما قبل از آن که در ایران بازداشت شود درخواست کرده بود برای هیئت اتحادیه اروپا در امور افغانستان کار کند.

یوهانسون روز دوشنبه ۲۰ شهریور به خبرنگاران گفت: «من خیلی ناراحتم. من بسیار نگرانم.»

او گفت مدتی طولانی است که این نگرانی را داشته است و «البته احساسات من، نگرانی‌های من، در مقابل وضعیت یوهان یا نگرانی‌هایی که نزدیک‌ترین اعضای خانواده‌اش هر روز با آن زندگی می‌کنند، چیزی نیست.»

یوهانسون گفت که این وظیفه وزارت امور خارجه سوئد است که برای آزادی فلودروس با هماهنگی سرویس دیپلماتیک اتحادیه اروپا کار کند.

دوستان و اعضای خانواده فلودروس کارزاری را برای آزادی‌اش به راه انداخته‌اند.

خانواده فلودروس پیشتر با انتشار بیانیه‌ای شرایط نگهداری او در زندان اوین را «بی‌رحمانه‌» توصیف کردند و گفتند که «نیازهای او به جیره غذایی کافی، پیاده‌روی در فضای باز، معاینه‌های پزشکی، و موارد دیگر رعایت نمی‌شود»‌ و او در هفته فقط ۳.۵ ساعت از هوای تازه و نور خورشید برخوردار است. در این بیانیه همچنین آمده است که فلودروس بیش از ۳۰۰ روز را در حبس انفرادی گذرانده است.

کشورهای مختلف جمهوری اسلامی را به «دیپلماسی گروگان‌گیری» متهم کرده‌اند و می‌گویند جمهوری اسلامی شهروندان غربی را برای گرفتن امتیاز بازداشت می‌کند.

خانواده این دیپلمات سوئدی اتحادیه اروپا روز یکشنبه خواستار آزادی فوری او شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فلودروس ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ در فرودگاه تهران هنگامی که با دوستانش از سفر به خانه باز می‌گشت بازداشت شد و از شهریور ۱۴۰۱ در زندان اوین است. آنها می‌گویند فلودروس تنها یک بار اجازه یافت با آنها تماس ویدیویی بگیرد.

XS
SM
MD
LG