لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

هانا نویمن خواستار شفاف‌سازی اتحادیه اروپا در رابطه با «مخفی‌سازی» بازداشت شهروند سوئدی شد


هانا نیومن نماینده آلمان در پارلمان اروپا
هانا نیومن نماینده آلمان در پارلمان اروپا

هانا نویمن نماینده آلمان در پارلمان اروپا در پی اعلام خبر بازداشت «شهروند سوئدی» که سابقه کار در اتحادیه اروپا دارد خطاب به جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوالاتی را مطرح کرد و خواهان شفاف‌سازی در مورد عملکرد این اتحادیه شد.

نویمن با اشاره به این مطلب که «یوهان فلودروس» بیش از ۵۰۰ روز است که در «اسارت رژیم ایران» گرفتار است از آن به عنوان «ابزار معامله» نام برد و گفت: «این حادثه ظالمانه است و نیاز به شفاف‌سازی فوری دارد.»

نماینده آلمان در پارلمان اروپا در این نامه که به همراه کرنلیا ارنست، رئیس هیئت روابط با ایران، بارت گروتویس، نایب رئیس هیات روابط با ایران و دیتمار کوستر، عضو هیات روابط با ایران به امضا رسانده، همچنین آگاه‌سازی رسانه‌های بین‌المللی در مورد بازداشت این شهروند سوئدی، پیش از اعضای پارلمان اروپا را «غیرقابل درک و غیرقابل قبول» دانسته است.

این نماینده مخالف جمهوری اسلامی در نامه خود پارلمان اروپا با طرح سوالاتی خواستار پاسخگویی و شفاف‌سازی این نهاد شد.

متن نامه ارسال شده
متن نامه ارسال شده

اینکه چه مدت مقامات اتحادیه اروپا از بازداشت شهروند سوئدی مطلع بودند و به چه دلایلی تاکنون این اطلاعات به اطلاع عموم نرسیده است، از جمله سوالات مطرح شده از سوی این نماینده آلمانی است.

نویمن همچنین از نمایندگان اتحادیه اروپا خواستار ارائه توضیحاتی در مورد وضعیت سلامتی فرد بازداشت شده و این که آیا نهاد اروپایی در طول مدت بازداشت با فرد بازداشت شده در تماس بوده است یا خیر و چه اقداماتی تا کنون برای آزادی این شهروند سوئدی انجام داده، شد.

به گفته هانا نویمن «تا زمانی که سپاه پاسداران مردم خود را به وحشت می‌اندازد، باید آن‌ها را در لیست تحریم قرار دهیم و با جمهوری اسلامی مذاکره‌ای نداشته باشیم.»

روزنامه نیویورک‌تایمز روز دوشنبه چهارم سپتامبر گزارش داد، یوهان فلودروس، کارمند اتحادیه اروپا، بیش از ۵۰۰ روز است که در ایران زندانی شده است.

نیویورک تایمز به نقل از افراد مطلع نوشته که آقای فلودروس که ٣٣ ساله و اهل سوئد است، بهار سال گذشته به همراه چند هموطن خود برای یک سفر توریستی خصوصی به ایران رفت. او روز ١٧ آوریل و زمانی که قصد داشت از ایران خارج شود، در «فرودگاه امام خمینی» تهران بازداشت شد.

یوهان فلودروس که اکنون در زندان اوین به سر می‌برد، سابقه تصدی چندین مقام در نهادهای مربوط به اتحادیه اروپا را دارد. او در یک کارزار تبلیغاتی با موضوع جذب جوانان سوئدی به مشاغل اتحادیه اروپا نیز ظاهر شده است.

وزارت امور خارجه سوئد ضمن خودداری از اظهارنظر درباره جزئیات این حادثه، در مکاتبه‌ای ایمیلی به نیویورک‌تایمز گفته است: «یک شهروند سوئدی که در دهه چهارم زندگی‌اش است، در آوریل سال ۲۰۲۲ در ایران بازداشت شد. وزارت امور خارجه و سفارت سوئد در تهران به شدت روی [این] پرونده کار می‌کنند.»

وزارت امور خارجه سوئد افزوده است: «علاقه به این موضوع را درک می‌کنیم اما طبق ارزیابی ما، اگر وزارتخانه به طور علنی درباره اقداماتش صحبت کند، رسیدگی به [این] پرونده پیچیده می‌شود.»

فلودروس از سال ۲۰۱۹، دستیار ایلوا یوهانسون، کمیسر اروپا برای مهاجرت، بوده است. او در سال ۲۰۲١ نیز به «سرویس کنش خارجی اروپا» پیوست. نهاد مزبور که ترکیب وزارت خارجه و دفاع اتحادیه اروپا است، در حال حاضر تحت سرپرستی جوزپ بورل قرار دارد. افراد مطلع به نیویورک‌تایمز گفته‌اند این شهروند سوئدی پیش‌تر در قالب برنامه توسعه اتحادیه اروپا بدون بروز هیچ مشکلی از ایران بازدید کرده بود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور تایید کرد که شهروند سوئدی بازداشت شده در ایران پیش از این برای اتحادیه اروپا کار می‌کرده است. بورل در جمع خبرنگاران گفت که این اتحادیه برای آزادی این شهروند سوئدی «به شدت» تلاش خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG