لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۲

جعفری دولت آبادی: کوهنوردان آمریکایی هرچه زودتر محاکمه شوند


خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد به نقل از دادستان عمومی و انقلاب تهران روز چهارشنبه از ارسال پرونده و کیفرخواست سه تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی به دادگاه خبر داد و اعلام کرد که عباس جعفری دولت آبادی خواستار برگزاری هرچه زودتر محاکمه این سه کوهنورد آمریکایی شده است.

اظهارات آقای دولت آبادی یک روز پس از آزادی سارا شورد از زندان با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی ایراد می شود. سارا شورد روز ۲۳ شهریور تهران را به مقصد عمان ترک کرد. جعفری دولت آبادی دادستان تهران روز چهارشنبه گفت وثیقه سارا شورد به بانک ملی مسقط در عمان واریز شده است. او گفت وثیقه ضمانت اجرای حضور افراد در دادگاه است و اگر متهم از کشور خارج شود، ضمانت وی ضبط می شود.

پی جی کرالی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت اگر ایران می تواند یکی از کوهنوردان را آزاد کند، دو نفر دیگر را نیز می تواند آزاد کند. او گفت محمود احمدی نژاد می تواند با این کار، عملکرد فوق العاده ای از خود نشان دهد.

دو همسفر خانم شورد به اسامی جاش فتال و شین بائر، همچنان در ایران زندانی هستند. این سه کوهنورد آمریکایی ژوئیه ۲۰۰۹ در منطقه مرزی میان ایران و عراق در کردستان، به اتهام ورود غیر قانونی به کشور بازداشت شدند. آنان سپس به جاسوسی متهم شدند. خانواده شهروندان آمریکایی می گویند آنان به شکل اتفاقی از مرز عبور کرده اند.

مادران دو کوهنورد زندانی در ایران در گفت و گو با صدای آمریکا ابراز امیدواری کردند که فرزندانشان آزاد شوند.

مادر شین بائر گفت امیدوار است بتواند هفته آینده زمانی که محمود احمدی نژاد برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر می کند، بتواند با او ملاقات کند. هرچند او گفت هنوز برای چنین ملاقاتی برنامه ریزی نشده است.

سارا شورد پیش از ترک ایران در گفت و گو با شبکه تلویزیونی پرس تی وی از آقای احمدی نژاد و دیگر دولتمردان تهران به دلیل «اقدام انساندوستانه شان» سپاسگذاری کرد.

XS
SM
MD
LG