لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

کراولی: ما آماده هستيم تا با ايران به طور سازنده وارد رابطه شويم


کراولی: ما آماده هستيم تا با ايران به طور سازنده وارد رابطه شويم
کراولی: ما آماده هستيم تا با ايران به طور سازنده وارد رابطه شويم

پی جی کرولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، روز چهارشنبه گفت ما آماده هستيم تا با ايران به طور سازنده وارد رابطه شويم و اين کار به نفع ما هست.

سخنگوی وزارت خارجه اين مطلب را در پاسخ به سؤالی در مورد آزادی سارا شورد، يکی از سه گردشگر آمريکايی زندانی در ايران، بيان کرد که اخيرا به قيد وثيقه پانصد ميليون تومانی آزاد شده و خاک ايران را ترک کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اضافه کرد اگر محمود احمدی نژاد تلاش کرد که با اين حرکت پيامی به مردم آمريکا بدهد، قدم بعدی اين است که دو گردشگر ديگر هم آزاد شوند، و اطلاعاتی راجع به رابرت لوينسون، شهروند آمريکايی که در ايران ناپديد شده است، به دست ما برسد.

به گفته آقای کرولی، آمريکا بر اين عقيده است که آقای احمدی نژاد اين قدرت را دارد که دولت خود را به سمت حل اين موارد سوق دهد همانطوری که به نظر می رسد در مورد آزادی سارا شورد دست به اين اقدام زد.

در همين حال مقام های ايالات متحده ضمن ابراز خشنودی از آزادی سارا شورد، کوهنور آمريکايی که بيش از يک سال در ايران زندانی بود، تاکيد می کنند دو آمريکايی ديگر هم که هنوز در ايران زندانی هستند، بی گناهند و مقام های تهران بايد آنها را آزاد کنند. عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، می گويد پرونده سه کوهنورد آمريکايی به دادگاه ارسال شده است. وی همچنين خواستار برگزاری هرچه سريعتر دادگاه آنان شده است.

قرار است محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، چند هفته ديگر برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد، به نيويورک سفر کند.

در خبری ديگر قرار است سارا، دختر رابرت لِوينسون، اين ماه با نامزد خود، راين، ازدواج کند. سارا خواستار حضور پدر خود در مراسم ازدواج است. رابرت لِوينسُون در سال ۲۰۰۷ در جزيره کيش ناپديد شد. احتمالاً محمود احمدی نژاد در سفر پيش روی خود به نيويورک با پرسش های احتمالی مرتبط با اين مسأله پيچيده، مواجه خواهد شد.

پس از ماه ها تلاش، مقام های واشنگتن و خانواده های زندانيان آمريکايی برای آزادی سه کوهنورد، روز سه شنبه سارا شورد ايران را به مقصد عمان ترک کرد.

شورد که در فرودگاه عمان سخن می گفت از مقام های ايرانی تشکر کرد و گفت وی تلاش خواهد کرد تا همراهان وی، جاش فتال و شين بائر، نيز بزودی آزاد شوند.

مقام های ايرانی اعلام کردند شورد را در راستای اقدامات انساندوستانه آزاد کرده اند. اين در حالی است که آزادی شورد پس از پرداخت وثيقه ۵۰۰ ميلون تومانی ميسر شده است.

پرزيدنت اوباما با استقبال از آزادی سارا شورد تاکيد کرد دو زندانی ديگر هم بدون ارتکاب هيچ جرمی در زندان هستند و بايد آزاد شوند.

هيلاری کلينتون، وزير امور امور خارجه آمريکا، نيز خواستار حل و فصل پرونده جاش و شين بدون هيچ تأخيری شده است.

روز سه شنبه سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا گفت آزادی سارا شورد نشان می دهد مقامهای تهران اگر بخواهند می توانند مسائلی از اين دست را حل و فصل کنند.

XS
SM
MD
LG