لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

ترس جمهوری اسلامی از فروریختن سنگر حجاب؛ تداوم فشار بر زنان با حربه «حرام سیاسی»


زنان بدون حجاب اجباری
زنان بدون حجاب اجباری

همزمان با گسترش دامنه «نافرمانی مدنی» در موضوع حجاب اجباری، یک عضو ارشد حوزه علمیه قم از نیروی انتظامی خواست «طبق اطلاعیه خود» با جدیت پیگیر مقابله با بی‌حجابی باشد؛ اما به نحوی رفتار کند که موجب «سوء استفاده ضدانقلاب» نشود.

محمد غروی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه کشف حجاب از نظر سیاسی حرام است گفت: «همه وظیفه دارند طبق چارچوب قانون عمل کنند و نیروی انتظامی نیز طبق اطلاعیه خود باید با جدیت پیگیر مقابله با بی‌حجابی باشد؛ این توصیه اخلاقی نیست؛ این حکم شرعی است که باید مراعات شود و حرمت دارد؛ البته این مقابله باید به نحوی باشد که موجب سوء استفاده ضد انقلاب نشود.»

همزمان روزنامه جوان وابسته به سپاه در یادداشتی توصیه‌ای به «آمران به معروف» از آنها خواست تنها به «تذکر لسانی» بسنده کنند و از درگیری با مردم پرهیز کنند. این روزنامه نوشت:« اگر مردم بخواهند بر سر مسئله حجاب با یکدیگر درگیر شوند یا زیست مهربانانه را کنار بگذارند، همان چیزی اتفاق می‌افتد که رهبر انقلاب آن را «انتظار دشمن» می‌نامند چرا که شکستن وحدت یک ملت حتی در امور اعتقادی در هر جامعه‌ای به یک تراژدی می‌انجامد.»

از سوی دیگر روزنامه اینترنتی «فراز» در گزارشی با اشاره به حادثه روز یکشنبه ۳ اردیبهشت در منطقه ماهان کرمان و جان باختن یک زن ۵۹ ساله در پی درگیری با آتش به اختیاران حکومتی نوشت:« این حادثه تلخ که در ماهان کرمان رخ داد، آخرین نمونه و محصول کارخانه دو قطبی‌سازی جامعه است. دو قطبی‌سازی که دست‌هایی پیدا و پنهان، در پی دامن زدن به آن هستند و هر یک به شیوه و با هدف‌های متفاوت، بر آتش زیرخاکستری بنزین می‌ریزند که اگر شعله‌ور شود کسی از زبانه‌های آن در امان نخواهد ماند.»

این روزنامه در ادامه به نقل از سه تن از خبرنگاران «میدانی‌اش» در سطح شهر تهران نوشت: «زنان بی‌حجاب که تعدادشان نسبت به ماههای قبل بیشتر شده بدون ترس از تهدیدهای حکومتی و بی‌اعتنا به احتمال ثبت دوربین‌ها در کنار زنانی که هنوز به حجاب «نیم‌بند» یا حجاب کامل معتقدند، به زندگی روزمره خود ادامه می‌دهند و همه اقشار با هم و در کنار هم به طور مسالمت‌آمیز زیست می‌کنند.»

ارگان رسانه‌ای نزدیک به سپاه نیز ویدیویی از تذکر لسانی بابت حجاب در متروی تهران منتشر کرد. در این ویدیو متصدی مترو و یک زن با پوشش چادر به دخترهای بدون روسری تذکر موسوم به « لسانی» می‌دهد.

پایگاه خبری «دیده‌بان ایران» درباره این ویدیو نوشت: «در تصاویر گزینش شده، دختر خانم بلافاصله روسری خود را سر می‌کند. نکته قابل توجه متصدی مترو است که در قاب نزدیک و بسته دوربین، ماسک بر صورت دارد تا چهره‌اش شناخته نشود.»

با گسترش «نافرمانی مدنی» در ایران، به ویژه اصرار زنان و دختران به «پوشش اختیاری»، مقامات جمهوری اسلامی با افزایش فشار، تهدید و تعطیلی کسب و کارهای مردم بر حفظ حجاب اجباری اصرار دارند. با این حال، بر اساس تصاویر و گزارش‌های ارسالی از ایران، توفیق چندانی در این سیاست به دست نیاورده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG