لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

واکنش تند خامنه‌ای به اعتراض‌ها به حجاب اجباری در روز جهانی زن:‌ فریب‌خورده‌اند


رهبر جمهوری اسلامی درست در روز جهانی زن که در اغلب کشورها آن را جشن می‌گیرند، در اولین واکنش به اعتراض‌های نمادین برخی زنان به حجاب اجباری، زنان معترض را «فریب خورده» نامید و نتیجه کار آنها را «حقیر» دانست.

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در جمع مداحان گفت آن‌همه هزینه، فکر و تبلیغات کردند که در نتیجه آن چند دختر فریب بخورند و در گوشه‌وکنار روسری از سر بردارند و همه تلاش‌هایشان در این نتیجه کوچک و حقیر خلاصه شد که این، مسئله‌ای نیست اما آنچه بنده را حساس می‌کند، طرح مسئله حجاب اجباری از دهان برخی خواص است.

وی به طور ضمنی خواستار برخورد با معترضان نمادین شد و گفت:‌ کاری که در خیابان و در ملأ عام انجام می‌شود در واقع کار و تعلیم عمومی است و برای نظام برآمده از اسلام، تکلیف ایجاد می‌کند.

اظهارات آقای خامنه ای همزمان شد با اعلام محکومیت یکی از زنان معترض به حجاب اجباری. روز پنجشنبه عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران، از صدور حکم دو سال حبس برای یکی از زنانی خبر داده که در اعتراض به حجاب اجباری، در خیابان انقلاب تهران روسری‌‌اش را از سر برداشته بود. او به نام این زن اشاره نکرد اما این اولین حکم برای معترضان نمادین به حجاب اجباری است.

دی ماه امسال زن جوانی به نام ویدا موحد روی سکویی در تقاطع خیابان انقلاب و وصال روسری خود را بر روی چوب در دست گرفت. هرچند او بازداشت شد اما دهها دختر جوان در تهران و دیگر شهرها از او تقلید کردند.

اغلب این زنان بازداشت شدند و بعد با سپردن وثیقه آزاد شدند.

ایالات متحده در چند موضع گیری متوالی از برخورد ایران با زنان معترض به حجاب اجباری انتقاد کرده است.

در هفته های گذشته دهها روزنامه در آمریکا به قلم تحلیلگران و فعالان سیاسی و حقوق بشری از اقدام این زنان ایرانی حمایت کردند.

۲۱ ماه از حکم دو سال زندان برای یکی از زنان معترض، به طور تعلیقی است و او باید پنج ماه زندان برود اما دادستان تهران می گوید به این حکم اعتراض دارد.

برخی منابع فقهی و چهره های سیاسی در هفته های اخیر با زنان معترض همراهی کرده اند و می گویند بر مبنای اسلام،‌ حجاب اجباری نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG