لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۴

مرگ یک مدیر برکنارشده دبیرستان که در برابر معرفی دانش‌آموزان معترض مقاومت کرده بود


شعارنویسی بر روی دیوار یک مدرسه - آرشیو
شعارنویسی بر روی دیوار یک مدرسه - آرشیو

مدیر پیشین دبیرستان رضوانی‌نژاد کرمان، که به علت مقاومت در برابر نیروهای امنیتی برای در اختیار گذاشتن فیلم دوربین‌های مدار بسته برای شناسایی دانش‌آموزان معترض، عزل شده بود، سکته کرد و درگذشت.

در جریان اعتراضات سراسری ایران، حدود یک ماه قبل، دختران دانش‌آموز دبیرستان رضوانی‌نژاد کرمان در محوطه مدرسه تحصن کردند و شعار دادند. پس از آن نیروهای امنیتی به مدرسه یورش بردند و از زهرا لری، مدیر مدرسه، خواستند دوربین‌های نظارتی را بازبینی کنند و همچنین خواستند که اسامی دانش‌آموزان حاضر در اعتراضات را در اختیار آنها بگذارد.

زهرا لری، مدیر ۵۶ ساله این دبیرستان دخترانه، حاضر نشد اسامی دانش‌آموزان را اعلام کند و فیلم دوربین‌ها را نیز پاک کرد. او به همین دلیل بلافاصله به اداره آموزش و پرورش احضار و از سمتش عزل شد.

خانم لری مدتی کوتاه پس از آن برکنار شدن از شغلش، درگذشت. هرچند علت فوت او «بیماری» اعلام شده، اما برخی منابع مستقل اعلام کرده‌اند که فشار نیروهای امنیتی و نحوه برخورد با او در مرگش نقش داشته است.

بنا بر گزارش‌ها، او که فوق لیسانس جامعه‌شناسی و دکترای مدیریت شهری داشت، چندین دوره عضو شورای شهر کرمان و پیگیر مسائل اجتماعی، فرهنگی و مسائل زنان این شهر بود و نقش مهمی در نجات مجسمه‌های استاد علی‌اکبر صنعتی در موزه هلال‌احمر تهران داشت.

اعتراضاتی که از اواخر شهریور در اعتراض به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی تحت بازداشت پلیس امنیت اخلاقی در ایران آغاز شد، با آغاز سال تحصیلی به دانشگاه‌ها و مدرسه‌ها کشیده شد.

همچنین شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در فراخوانی از معلمان و دانش‌آموزان در سراسر کشور خواسته بود تا «در همبستگی با معترضان جان به لب آمده» در کلاس‌ها حضور پیدا نکنند و به این وسیله اعتراض خود را به «بی‌عدالتی‌های حاکمیت» نشان دهند.

اعتراضات گسترده دانش‌آموزی با اعتصاب، تحصن و تجمع در محوطه مدرسه‌ها و همچنین راهپیمایی‌های خیابانی تاکنون جریان داشته و علاوه بر شعارهایی علیه علی خامنه‌ای و ارکان جمهوری اسلامی، تصاویر قابل توجهی از اعتراضات جمعی دانش‌آموزان، مثل پاره کردن عکس‌های روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای، برداشتن عکس بنیان‌گذار و رهبر جمهوری اسلامی از کلاس‌های درس، برداشتن حجاب اجباری از سر، و هم‌خوانی سرودهای اعتراضی منتشر شده است.

بنا بر گزارش‌های منابع حقوق بشری، از ۲۶ شهریور تاکنون دست‌کم ۶۴ کودک زیر ۱۸ سال در جریان سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی کشته شده‌اند.

نیروهای حکومتی برای شناسایی دانش‌آموزان معترض به مدارس هجوم می‌برند و خواستار بازبینی غیرقانونی دوربین‌های نظارتی و فهرست اسامی دانش‌آموزان معترض می‌شوند، اما هستند مدیرانی که در برابر این درخواست مقاومت می‌کنند.

همچنین گزارش شده است که برای بازداشت دانش‌آموزان، از آمبولانس استفاده می‌شود.

XS
SM
MD
LG