لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۱

خانواده عامر فخوری، شهروند آمریکایی و گروگان سابق حزب الله لبنان، از حکومت ایران شکایت کردند


پرچم حزب الله (آرشیو)

خانواده عامر فخوری، شهروند آمریکایی و گروگان سابق که به دستور حزب الله لبنان زندانی شده بود و پس از ابتلا به سرطان درگذشت، خواهان پرداخت غرامت حکومت از سوی حکومت ایران هستند.

به گزارش شبکه خبری فاکس، آقای فخوری در زندانی در بیروت تحت شکنجه بود، در شرایط نامطلوبی نگهداری می‌شد، و به درمان مناسب پزشکی دسترسی نداشت. خانواده فخوری می‌گوید که او در زندان به سرطان مبتلا شد و تا پیش از آن که نجات یابد و به آمریکا بازگردد، تحت درمان قرار نگرفت.

عامر فخوری در سال ۲۰۲۰ درگذشت. خانواده او می‌گوید خواهان اجرای عدالت و فرستادن پیامی روشن به حکومت ایران است.

حزب الله لبنان یکی از چند گروه تروریستی است که تحت حمایت مالی و کنترل جمهوری اسلامی است.

شبکه خبری فاکس در گزارش خود به نقل از بیانیه خانواده آقای فخوری نوشته است، بستگان او از ایران به دلیل «بازداشت غیرقانونی و مرگ عامر فخوری به عنوان گروگان آمریکایی» شکایت می‌کند.

در این بیانیه آمده است: «وقتی عامر ربوده شد، دادستان لبنان به او گفته بود حزب الله می‌خواهد او زندانی شود و آنها نمی‌توانند در این باره کاری کنند.»

این بیانیه با تاکید بر این که لبنان اکنون در اشغال جمهوری اسلامی است، حزب الله لبنان را «گروهی تروریستی» می‌خواند که توسط حکومت ایران تامین مالی می‌شود و «تمام اجزاء دولت لبنان را کنترل می‌کند.»

خانواده آقای فخوری در ادامه این بیانیه می‌گویند: «مرگ پدر ما نتیجه مستقیم شکنجه و بدرفتاری با توسط اعضای حزب الله است.»

عامر فخوری در سال ۲۰۱۹ در لبنان بازداشت شد. پس از آن که یک روزنامه حامی حزب الله آقای فخوری را متهم به شکنجه فلسطینی‌ها و اعضای حزب الله در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی کرد، او به مدت شش ماه بدون اتهام خاصی در زندان نگهداری شد.

شکایت خانواده آقای فخوری علیه ایران در یک دادگاه فدرال در شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، ثبت شده است.

حکومت ایران ارتباطات سیاسی، مالی و نظامی گسترده ای با حزب الله لبنان دارد.

تابستان امسال شماری از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه طرحی دوحزبی از اتحادیه اروپا خواستند که کلیت حزب‌الله را به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی کند.

کلیت حزب‌الله لبنان، که در سال ۱۹۸۲ میلادی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاسیس شد، تاکنون توسط چندین کشور، از جمله ایالات متحده، اسرائیل، آلمان، صربستان، لیتوانی، استونی، و لتونی به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است.

XS
SM
MD
LG