لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

فوتبالیست نوجوان آبادانی که به‌دلیل گرمازدگی به کما رفته بود درگذشت


حسام نژادیوسفی، فوتبالیست نوجوان آبادانی
حسام نژادیوسفی، فوتبالیست نوجوان آبادانی

حسام نژادیوسفی، فوتبالیست نوجوان آبادانی، که در جریان مسابقه باشگاهی به دلیل گرمازدگی و تاخیر در ارائه خدمات درمانی به کما رفته بود، روز جمعه ۲۰ مردادماه درگذشت.

برگزاری مسابقه همزمان با گرمای شدید و نبود آمبولانس و پزشک‌یار در کنار زمین بازی از دلایل مرگ بازیکن ۱۶ ساله تیم «کیانوش اروند» ذکر شده‌ است.

ایست قلبی حسام نژادیوسفی در دقیقه ۲۵ مسابقات باشگاهی آبادان‌ میان دو تیم «پدیده» و «کیانوش اروند» در روز ۲۸ تیرماه رخ داد.

مسئولان فوتبال باشگاهی این شهر، نبود نور در زمین بازی را دلیل برگزاری این مسابقه در ساعات روز و گرمای شدید هوا عنوان کرده‌اند.

پیشتر اداره کل هواشناسی خوزستان نسبت به وقوع دمای ۴۹ درجه و بالاتر برای مناطقی از این استان تا روز یکشنبه ۲۵ تیرماه هشدار نارنجی صادر کرده بود.

رئیس هیئت فوتبال آبادان، مظفر شاملی، هم پیشتر در گفتگو با روزنامه اعتماد در توصیف گرمای هوا آبادان را «جهنم دوم» توصیف کرده بود.

در پی درگذشت حسام نژاد‌یوسفی، رئیس هیئت فوتبال آبادان از عدم رسیدگی کادر درمانی در بیمارستان اهواز و تبعیض‌های باشگاهی انتقاد کرده و گفته است مقام‌های بیمارستانی هیچ توضیحی درباره دلیل درگذشت حسام نژاد‌یوسفی ارائه نداده‌اند.

روزنامه اعتماد به نقل از فاضل عبادی گزارش داده که این نوجوان در دوران بستری‌اش در بیمارستان‌های آبادان و اهواز بجز یک بار عکس‌برداری از مغز، تحت هیچگونه آزمایش یا معاینات تخصصی قرار نگرفته است.

فاضل عبادی همچنین از تبعیض در زمان برگزاری مسابقات تیم‌های شناخته‌شده و بازی فوتبال باشگاهی نوجوانان انتقاد کرده است.

به گفته این مسئول محلی ورزشی، در حالی‌که مسابقه تیم فوتبال «صنعت نفت آبادان» در ساعت ۹ و سی دقیقه شب برگزار شده، بازی دو تیم «پدیده» و «کیانوش اروند» در ساعت ۵ بعدازظهر روز ۲۸ تیرماه انجام شده است.

رئیس هیئت فوتبال آبادان درباره چگونگی حل‌شدن مشکل نور زمین فوتبال برای باشگاه «صنعت نفت آبادان» توضیحی نداده است.

پیشتر اعظم بهرامی، کنشگر و پژوهشگر محیط‌زیست، سیاست‌گذاری دولت‌ها برای حفاظت از سلامت شهروندان را بااهمیت دانسته و آن را «حلقه مفقوده‌» در ایران توصیف کرده بود.

به گفته خانم بهرامی، دولت‌ها در ایران عملا نشان نداده‌اند که برای سلامتی شهروندها در پیوند با سلامت محیط زیست ارزش قائل هستند.

XS
SM
MD
LG