لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۶

زهرا رهنورد رفع حصر را تکذیب کرد؛ رفع حصر باید به صورت رسمی اعلام شود


خانم رهنورد به ندرت و در اتفاقاتی چون مرگ مادرش اجازه خروج از حصر را داشته است.
خانم رهنورد به ندرت و در اتفاقاتی چون مرگ مادرش اجازه خروج از حصر را داشته است.

زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی اخبار مربوط به رفع حصر خود را تکذیب کرد و گفت اگر اراده‌ای برای رفع حصر وجود داشته باشد، باید «به صورت رسمی و کتبی» اعلام شود.

به گزارش وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، رهنورد گفته است حصر «با ارائه متنی رسمی و کتبی با امضای دادستان انقلاب» و به اتهام «اعمال مجرمانه» آغاز شد و باید با نامه‌ای رسمی هم خاتمه یابد، چرا که تنها در این صورت «راه بر شایعه سازی و سخنان ضد و نقیض بسته خواهد شد».

کلمه گزارش داد به تازگی دختر موسوی و رهنورد صاحب فرزندی شده است. خانم رهنورد برای سه روز کنار فرزند و نوه خود حضور داشت و بار دیگر به حصر برگردانده شد.

روز گذشته برخی سایت های خبری نزدیک به نهادهای نظامی و امنیتی ادعا کردند رهنورد رفع حصر شده است. با این حال رهنورد ضمن رد این خبر، گفت: «مانند هفت سال گذشته هیچ خواسته‌ای جز آزادی زندانیان سیاسی بخصوص زنان زندانی ندارم».

سایت کلمه که توسط نزدیکان موسوی اداره می شود، روز جمعه نوشت که پیش از زایمان «رییس ماموران امنیتی» به رهنورد اطلاع داد که «زمان تولد نوزاد اعلام شود تا ماموران ایشان را نزد فرزندشان برسانند. همچنین اطلاع می دهند که می توانند چند روزی با لحاظ شرایط امنیتی نزد دخترشان بمانند».

زهرا رهنورد به همراه میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از بهمن سال ۸۹ و به دنبال انتشار فراخوانی برای تظاهرات در حمایت از اعتراضهای مردم تونس و مصر توسط حکومت در حصر خانگی نگه داشته شدند.

دولت آمریکا از زمان آغاز حصر، خواستار رفع حصر این سه تن شده است. زمستان گذشته نیز وزارت امورخارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای که همزمان با آغاز حصر خانگی موسوی، کروبی و رهنورد منتشر شد، درخواست کرد این سه تن آزاد شوند.

رفع حصر از جمله وعده‌های حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ بود.

در ماههای اخیر به دنبال کسالت جسمی محصورین، برخی محدودیتهای آنها، از جمله امکان ملاقات با اعضای درجه اول خانواده رفع شده است.

این برای چندمین بار در ماههای اخیر است که شایعه رفع حصر منتشر می‌شود. چند ماه پیش نیز این خبر منتشر شده بود، اما دختران زهرا رهنورد به نقل از او رفع حصر را تکذیب کردند.

وبسایت کلمه نوشت که منبع انتشار شایعه اخیر درباره رفع حصر «احتمالا نیروهای امنیتی» بوده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG