لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

زائرین حج در مراسم رمی جمرات شرکت می کنند


زائرین حج در مراسم رمی جمرات شرکت می کنند
زائرین حج در مراسم رمی جمرات شرکت می کنند

زائران حج روز سه شنبه، طی سومین روز از مراسم سالانه حج، به سوی سه ستون در منا سنگ پرتاب کردند.
زائران در لباس های سفید احرام، شب گذشته را در دره مزدلفه گذراندند. مراسم «رمی جمرات» مراسمی نمادین سنگ زدن به شیطان است.
پیش از این حجاج در مراسم عید قربان شرکت کرده بودند. قربانی کردن حیوانات در یادبود آمادگی حضرت ابراهیم برای قربانی کردن فرزندش اسماعیل است.
روز دوشنبه بیش از دو میلیون زائر از کوه عرفات بالا رفتند. گفته می شود ۱۴ قرن پیش، پیامبر اسلامی آخرین بار در این مکان موعظه کرده بود.
مفتی اعظم عربستان سعودی، عبدالعزیز الشیخ، در مراسم روز دوشنبه از مسلمانان خواست خشونت، جنگ و فرقه گرایی را کنار گذاشته و مهربانی را پیشه کنند.
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و همسرش میشل از سوی مردم آمریکا عید قربان را به مسلمانان تبریک گفتند و برای زائرین حج، سفری ایمن آرزو کردند.
زائرین برای رفتن به مکان های مختلف برای انجام مناسک حج، از اتوبوس، اتومبیل و یا پای پیاده استفاده می کنند اما امسال برای اولین بار، یک قطار ساخت چین، برای انتقال آنان به نقاط مختلف زیارت تعبیه شده است.
امسال نیز مانند سال های گذشته، مسئله تامین امنیت یکی از نگرانی های عمده برای دولت سعودی است و مقامات عربستان سعودی شمار فراوانی از سربازان امنیتی را برای اطمینان از برگزاری آرام مراسم و امنیت زائرین به زیارتگاه ها فرستاده اند.
مقامات دولتی می گویند احتمال حمله القاعده را همچنان در نظر دارند اما شاخه این گروه تروریستی در شبه جزیره عربستان، هرگونه قصد برای حمله به زائرین حج را نفی کرده است.
حج یکی از پنج وظیفه دینی مسلمانان است که هر مسلمان در طول حیات در صورت داشتن امکانات باید آن را انجام دهد.

XS
SM
MD
LG