لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

مجلس سه حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کرد


پس از حذف نام سه حقوقدان با نظر احمد جنتی از لیست پیشنهادی رئیس قوه قضائیه،مجلس شورای اسلامی سه حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کرد

خبرگزاری ایسنا روز سه شنبه ۲۵ تیرماه گزارش داد که در جلسه امروز مجلس محمد دهقان با ۲۳۰ رای، محمدحسن صادقی مقدم با ۱۸۱ و هادی طحان نظیف با ۱۵۶ رای از مجموع ۲۵۶ به عنوان سه حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شدند.

ابراهیم رئیسی در روزهای اخیر با کنار گذاشتن سوادکوهی، ابراهیمیان و اسماعیلی از فهرست حقوقدانان، محمد دهقان، از نمایندگان اصولگرا و تندروی مجلس، ​محمدحسن صادقی مقدم مشاور عالی حقوقی و سیاسی احمد جنتی و ​علی غلامی از حامیان خود در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، را به همراه هادی طحان نظیف عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق و دبیر داخلی جلسات شورای نگهبان و عبدالحمید مرتضوی را به مجلس معرفی کرده بود.

رسانه‌های داخل ایران گزارش دادند که علی غلامی از این انتخابات انصراف داده و در نهایت ازمیان چهار حقودان پیشنهادی سه حقوقدان انتخاب شدندو.

بر اساس قانون، برای شورای نگهبان شش فقیه شورا توسط رهبر جمهوری اسلامی برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند و شش حقوقدان نیز از میان افرادی که رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی می کند، با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند.

روز گذشته نیز رهبر جمهوری اسلامی صادق آملی لاریجانی و محمد یزدی را به عنوان اعضای فقهای شورای نگهبان برای یک دوره دیگر ابقاء کرد و علیرضا اعرافی نیز به عنوان فقیه جدید در این شورای منصوب شد .

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG