لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

احمد جنتی دبیر کهنسال شورای نگهبان بعد از انتخابات، در انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان هم «دخالت» کرد


احمد جنتی، دبیر ۹۲ ساله شورای نگهبان
احمد جنتی، دبیر ۹۲ ساله شورای نگهبان

به گفته برخی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان، احمد جنتی دبیر این شورا، با معرفی تعدادی از حقوقدانانی که قرار بود توسط رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی شده و برای دوره آینده شورای نگهبان انتخاب شوند، مخالفت کرده است.

سام سواد کوهی روز یکشنبه ۲۳ تیر در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفت که معمولا رئیس قوه قضائیه با دبیر شورای نگهبان درباره فهرست حقوقدانان مشورت می کند و در مورد لیست اخیر نیز ابراهیم رئیسی نام او، نجات الله ابراهیمیان و محسن اسماعیلی را با نظر احمد جنتی از فهرست حقوقدانان پیشنهادی حذف کرده است.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، که به دلیل نظارت استصوابی و سخت‌گیری شدید شورای نگهبان در تایید صلاحیت نامزدان انتخابات همواره مورد انتقاد داخلی و خارجی بوده است، در تعیین حقوقدانان شورای نگهبان نیز نوعی از نظارت استصوابی را اعمال می کند.

بر اساس قانون، شش فقیه شورای نگهبان توسط رهبر جمهوری اسلامی برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند و شش حقوقدان نیز از میان افرادی که رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی می کند، با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند.

اهمیت دخالت جنتی در رد حقوقدانان پیشنهادی به مجلس از این رو است که با رد برخی از گزینه‌های حقوقدان توسط دبیر شورای نگهبان، جنتی که خود منصوب رهبر جمهوری اسلامی است با این اقدام نقش مجلس را در انتخاب حقوقدانان به شدت کمرنگ کرده و اعضای شورای نگهبان را هر چه بیشتر به نظر رهبر جمهوری اسلامی نزدیک می‌کند.

در همین رابطه، ابراهیم رئیسی در روزهای اخیر با کنار گذاشتن سوادکوهی، ابراهیمیان و اسماعیلی از فهرست حقوقدانان، محمد دهقان، از نمایندگان اصولگرا و تندروی مجلس، ​محمدحسن صادقی مقدم مشاور عالی حقوقی و سیاسی احمد جنتی و ​علی غلامی از حامیان خود در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، را در میان گزینه‌های دیگر به مجلس معرفی کرد.

معرفی چهره هایی با خط سیاسی مشخص و تندرو به عنوان گزینه های حقوقدانان شورای نگهبان در روزهای اخیر واکنش های بسیاری را برانگیخت و بسیاری این موضوع را چند ماه مانده به بررسی صلاحیت نامزدهای نمایندگان مجلس، نگران کننده خواندند.

در دو سال اخیر دولت پرزیدنت ترامپ بارها نسبت به فساد و همچنین دیکتاتوری آیت الله خامنه‌ای و سایر مقامات رژیم ایران هشدار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG