لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

احمد عراقچی، معاون برکنار شده بانک مرکزی ایران، بازداشت شد


احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی ایران که یکروز پس از برکناری بازداشت شد.
احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی ایران که یکروز پس از برکناری بازداشت شد.

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی از بازداشت احمد عراقچی، معاون سابق امور ارزی بانک مرکزی خبر داد.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز یکشنبه ۱۴ مرداد به نقل از غلامحسین محسنی اژه ای گزارش دادند که علاوه بر معاون سابق امور ارزی بانک مرکزی، کارمند یکی از معاونان رئیس جمهوری و چهار فعال ارزی در ارتباط با اخلال در نظام پولی و ارزی کشور بازداشت شده اند.

احمد عراقچی، برادرزاده عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه، در حالی بازداشت شد که یک روز قبل از سوی عبدالناصر همتی، رئیس جدید بانک مرکزی برکنار شده بود.

تغییر و تحولات در بانک مرکزی جمهوری اسلامی در پی بحران افزایش شدید نرخ ارز و انتقادات بسیار از عملکرد بانک مرکزی صورت گرفت. منتقدان دولت همچنین به نحوه اختصاص ارز دولتی برای واردات و نظارت نکردن بر شرکت های وارد کننده اعتراض کرده اند.

همزمان با بازداشت معاون ارزی بانک مرکزی، ۲۰ نماینده مجلس نیز در نامه ای به رئیس قوه قضائیه خواستار ممنوع‌الخروجی ولی الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی شدند. به گفته این نمایندگان، خانواده آقای سیف در استرالیا به سر می برد و احتمال دارد او بدون رسیدگی به تخلفات احتمالی اش، برای همیشه از ایران خارج شود.

از سوی دیگر، دولت حسن روحانی قرار است سیاست های ارزی جدید خود را صبح روز دوشنبه، همزمان با آغاز مرحله اول تحریم های ایالات متحده علیه ایران، اعلام کند.

بحران های ارزی در ایران در پی اعلام خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران اوج گرفت.

پرزیدنت ترامپ با در تضاد خواندن برجام با منافع ملی آمریکا از آن خارج شد. او خواستار دستیابی به توافقی است فراگیر، که شامل جلوگیری از اقدامات برهم زننده ایران در منطقه به علاوه مسدود شدن کامل مسیر تهران به دستیابی به تسلیحات اتمی باشد.

با خروج آمریکا از برجام، تحریم های آمریکا از مرداد و آبان ماه مجدد اجرایی خواهند شد. تحریمهای آمریکا که شامل تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و فروش نفت است از آبانماه اجرایی می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG